MANŞET Yerel Yönetim

Karadeniz’ de 1 Mayıs Kutlamaları

Fotoğraf: Şahin Yiğiter

1 Mayıs etkinliklerinin  Giresun kapsamındaki kutlamaları saat: 11:00 da Gazi Caddesi Debboy mevkinde; Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Eğitim Sen, Türkiye Devrimci İş Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Halk Evleri, Atatürkçü Düşünce Derneği, Özgür Dayanışma Partisi, Sağlık Emekçileri, Belediye İş Sendikaları, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşlarıyla vatandaşların da katılımıyla kutlandı.

Fotoğraf: Şahin Yiğiter

Debboy’ da  toplanan kalabalık, pankart ve davul zurna eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Güvenlik noktalarından polisin yoğun aramalarından geçerek alanda toplananlar  “Yaşasın 1 Mayıs Emekçinin Bayramı” sloganlarıyla kutlamaya devam ettiler.

Fotoğraf: Şahin Yiğiter
Fotoğraf: Şahin Yiğiter

Sendika organizasyon kurulu üyesinin toplanan kalabalığa, Nazım Hikmet’in “Kerem Gibi” şiirini büyük bir coşkuyla okumasıyla birlikte devam eden etkinlikte kutlamaya katılanlar, “Emeğin ve alın terinin  temsilcileri  bugün bizim bayramımız.” sloganlarıyla birbirinden  farklı şarkılar eşliğinde oynamaya devam ettiler. Eğlenceli anlara sahne olan kutlamalar olaysız sona erdi.

Fotoğraf: Şahin Yiğiter

1 Mayıs’ın Samsun ayağında ise yaklaşık beş bin kişinin katılımıyla İstiklal Caddesinde bir araya gelen sendikaların ve  örgütlerin oluşturduğu kortejler, 12.30′ da dövizlerle, pankartlarla sloganlar atarak Samsun Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş, HDP (Halkların Demokratik Partisi) ve TKP (Türkiye Komünist Partisi)’ye saldıran yaklaşık 15 kişinin alandan uzaklaştırılmasıyla hareketli anlara sahne olurken, olayda görgü  tanıklarından edinilen bilgilere göre iki kişi yaralandı.

Fotoğraf:Aysima Balcıoğlu
Fotoğraf: Aysima Balcıoğlu
Fotoğraf: Aysima Balcıoğlu
Aysima Balcıoğlu

Haber: Sultan Mişe(Giresun) Ceyda Özten( Samsun)

yorum sayısı 184

Yorum yapmak için buraya tıklayın