Fakülteden Haberler

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Töreni

Fakültemiz Konferans Salonu’nda 9 Mart 2017 Perşembe günü saat 14.00’de Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Fikret Uslucan 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy Anısına hazırladığı “Safahat’ten Günümüz Türk İslam Dünyası’nın Sorunlarına Bakış” konulu bir konferans gerçekleştirdi.

Konuşmasına ”Akif’i anlamak, yorumlamak için önce onu bilmek lazım” diyerek giriş yapan Yrd. Doç.Dr. Fikret Uslucan, devamında Mehmet Akif’in kimliklerinden bahsederek onun iyi bir şair olmasının yanı sıra ilimlere vakıf bilime olan ilgisinden, veteriner yanından, ciddi bir muhalif oluşundan, neşriyatçı yönünden ve sporcu kişiliğinden bahsetti.

Mehmet Akif Ersoy’un asla bir islamcı ve ırkçı bir yapıda olmadığını söyleyen Uslucan; ”Akif islamcı olarak bilinir ancak bende iddia ediyorum ki Akif islamcı değil!” diyerek ‘islamcı’ kavramın hiçbir  temel literatürün içinde yer almadığının, bu kavramın 19. ve 20. yüzyılları arasında batılı oryantalistler tarafından ortaya atıldığını ifade ederek ideallerin yaşattığını ideolojilerin ise ötekileştirdiğini söyledi.

Ayrıca konuşmasında Mehmet Akif Ersoy’a atılan iftiralara da  değinen  Yrd. Doç. Dr. Uslucan; ”Akif’e yapılan ithamlardan biri de ırkçı olduğudur, özellikle Arnavut ırkçısı olduğu fakat Akif kesinlikle ve kesinlikle ırkçı değildir!” diyerek Akif’in duyarsız  bir insan olmadığının altını çizdi.

Programın son kısmında Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İsmail Cem Feridunoğlu’nun teşekkür plaketini kendilerine takdim etmesiyle duygusal anlar yaşayan Uslucan, ”beni gururlandırdınız” diye ekleyerek teşekkürlerini sunmasıyla program son buldu.

[huge_it_slider id=”24″]