Adliye AKTUEL anasayfa Güncel gunimedya MANŞET ULUSAL

İmamoğlu davasında son karar

İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı dava bugün görüldü. Bir önceki duruşma 21 Eylül’de görülen dava ,tanıklarının dinlenmesi için bugüne ertelendi. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerin iptal edilmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkan ve üyelerine “ahmak’’ dediği  gerekçesiyle 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası talebiyle yargılanması için açılan davadaki duruşma bugün görüldü. Kartal Kaymakamlığı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun davasının görüldüğü İstanbul Anadolu Adliyesi önündeki alan ve adliye çevresinde toplanma, basın açıklaması ve gösteri yürüyüşlerine yasak getirdi.

21 Eylül’den bugüne ertelenen davada son karar verildi

Davaya katılım sağlamayan Ekrem İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilmesinin ardından siyasi yasak da getirildi. Davanın ardından İmamoğlu şu açıklamalarda bulundu; Aradan üç buçuk sene geçmiş olabilir ama benim hala gençliğim var. Hala umudumuz yüksek. Benim gibi milyonlarca ceketini çıkaran, kollarını sıvayan Türk milleti var” dedi.

Muhabir: Tuğçe OSMANOĞLU