Fakülteden Haberler MANŞET Sağlık Üniversiteden Haberler

İletişim Fakültesinde Organ Bağışı Konferansı

Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi Prof. Dr. Taner Karahasanoğlu Konferans Salonunda Organ Bağışına dikkat çekmek için konferans düzenlendi.

Okulumuz Radyo Televizyon ve Sinema bölümü öğrencilerinden Merve Durmuş’u 15 Aralık 2016 tarihinde böbrek yetmezliği sonucunda kaybetmiştik. Merve ve Merve gibiler için organ bağışının önemine dikkat çekmek adına Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Koordinatörleri Emine Akbulut ve Zekiye Hekim Kırca ile Giresun Organ Bankası Dernek Başkanı Fırat Akyol bilgilendirmede bulundu.

Organ bağışı koordinatörlerinden Emine Akbulut; “Organ bağışına farkındalık yaratmak için çeşitli etkinliklerde bulunuyoruz. Bu kapsamda organ bağışının ne olduğunu, hangi şartlarda organ bağışı yapılabileceğini, beyin ölümünün nasıl gerçekleştiğini anlatmaya çalışıyoruz. 2018 yılında Giresun’da 11 beyin ölümü gerçekleşti ve bu beyin ölümü gerçekleşen kişilerden yarısının aile izni ile bağışa uygun donöre ulaştık. Ölümden sonra gerçekleştirilen organ bağışı Türkiye ve Amerika karşılaştırılmasında, Amerika’nın %92 Türkiye’nin ise %22 oranında olduğu gözlemlendi. Ülkemizde organ bağışı bekleyen yaklaşık 30 bin hasta bulunmaktadır.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Organ Bankası Dernek Başkan Fırat Akyol, 2015 yılında farkındalık amacıyla Samsun’a kadar yürüyüş gerçekleştirdiğini ifade ederek “ Hedefimiz bu topraklarda yaşayan herkesin organ bağışı ve nakli konusunda bilgi sahibi olabilmesi ve bağışların artması. Şu unutulmasın ki hepimiz organ nakli bekleyen hastalardan birisi olabiliriz onun için empati yapmamız gerekiyor. Sizin vasıtanızla insanlara bir çağırıda bulunmak istiyorum. Hiç beklemeden gelin sizde organlarınızı bağışlayın ve yaşamlara yaşam katın” dedi.Özellikle hayat kurtarmanın ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu ifade eden Akyol, konferansa katılanlara empati yapmaları amacıyla bazı etkinlikler yaptırdı. Sahneye aldığı öğrencilere yaptırdığı çalışma ile uzuvların ne kadar önemli olduğunu ve bu uzuvların eksikliği halinde insan yaşamını ne kadar etkilediğini vurguladı.

Konferansın sonunda Akyol; “Artık Merve’ler ölmesin Merve’ler yaşasın, okusun ve günün birinde karşınıza gelip bunları size anlatsın.” dedi. Son olarak konuşmacılara Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İsmail Cem Feridunoğlu tarafından katılım belgeleri verildi.

Haber: Tuçe Şimşek / Büşra Alpdoğan