MANŞET

İletişim Fakültesi öğrencileri Gazeteciler ile bir araya geldi

Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi’nin akademisyenleri ve öğrencileriyle Giresun’da görev yapan gazeteciler ile buluştu.

Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr.Nazım Elmas, Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi İsmail Cem Feridunoğlu, Dr. Öğretim Üyesi Murat Birol, Dr. Öğretim Üyesi Yasin Söğüt ve iletişim topluluğu öğrencileriyle birlikte Giresun Gazeteciler Derneği’ni ziyaret ettiler. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü nedeniyle gerçekleşen ziyarette konuşan Başkan Bekir Bayram, “Çalışan Gazeteciler Günü’nün Türk basın tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. 10 Ocak 1961 tarihinde çıkarılan yasa ile basın çalışanları bazı haklar kazandığını ve o nedenle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayram’ı olarak kabul edildi . Ancak 1971 askeri muhtara ile gazetecilerin haklarının budanması sonrası bugüne kadar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlandı . Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın toplumsal kalkınmanın, gelişmenin sağlanmasında önemli yeri vardır. İletişim ve buna bağlı olarak etkileşim sürecinin belirleyici olduğu günümüzde gazetecilik, insanlara haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir. Bu önemli misyonu yerine getirmek için her türlü şartta görevlerini yerine getiren gazetecilerimiz mesai saati gözetmeksizin, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve her konuda haberdar etmek için mücadele veren tüm basın mensubu arkadaşlarıma kolaylıklar diliyorum. Bu vesile ile bugünün anlamına binaen yapılan ziyaretten dolayı teşekkür ediyoruz “ifadelerini kullandı.

Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nazım Elmas ise, öğrencilerin deneyim sahibi gazetecilerle buluşmasının önemli olduğunu ifade etti.

Ziyarette, fakültenin yayın organlarından Objektif Dergisini Bekir Bayram’a sunarken Bayram da akademisyen ve öğrencilere Hüseyin Gazi Menteşoğlu’nun hazırladığı Giresun Basın Tarihi kitabını hediye etti.

Muhabir: Elif KÖG