Kültür-Yaşam MANŞET Üniversiteden Haberler

Hurda Araçtan Elektrikli Otomobil Ürettiler

Fotoğraf: Zeyit Türkyılmaz

Son dönemde yeniden başlayan yerli otomobil projelerinin gündemde olduğu ülkemizde Giresun Üniversitesi öğrencileri tarafından üretilen elektrikli otomobil yerli ve ulusal basının dikkatini çekmeyi başardı.Projeyi hayata geçirmek için kolları sıvayan öğrenciler  kendi imkanları doğrultusunda  Adana’dan getirdikleri hurda aracın ilk olarak kaporta aksamını değiştirip benzinli motor yerine de elektrikli motoru monte ettiler. Aracın  kaporta ve tamponlarının dökümleriyle ilgilenen öğrenciler motorun ara parçalarını okulun atölyesinde kendileri imal ettiler. Otomobilin her şeyi ile kendileri ilgilenen öğrenciler araca  ” Maviş ” adını verdiler.

Fotoğraf: Zeyit Türkyılmaz

Projenin sorumlusu Öğr. Gör. Birkut Güler ” Bir lira destek almadan, tamamı öğrencilerin cep harçlığı, benim ve birazda bölüm hocalarımızın katkılarıyla gerçekleşti. Aracın arkasında emeği geçen herkesin ismi yazılı. Aracın teknik özelliklerinden bahseden Güler, ” 72 volt 90 amper akülerle beslenen 10 kilowatt gücünde takılan elektrikli motor var. Bu da yaklaşık 20 beygirlik bir araca değer. Tam dolu şarj ile 200 km gitmesi planlandı. Şarj süresi ise 2,5 hafta sürüyor.” dedi.

Fotoğraf: Zeyit Türkyılmaz

Şarj cihazının yenilenmesi ile ilgili çalışmalarında olduğunu aktaran Güler, ” Araç üzerinde bazı oynamalar yapmayı düşünüyoruz. Belki kasası üzerinde bir kaç rötuşlama yaparak iyileştirmede bulunabiliriz. Projede dikkat çekilmesi gereken detayın; öğrencilerin isteği, arzusu ve emeğinin olması gerektiğini vurgulayan Güler, ” Bu araç için depo kiraladık. Öğrenciler bu depoda günlerce sabahladılar ve bu başarıyı ortaya çıkardılar. Araç yürür hale gelmeden kimseye haber vermedik. Ne zaman araç hareket etti, okul yönetimine o zaman haber verdik. Bu aracı değerli kılan Meslek Yüksek Okulu öğrencileri tarafından yapılması, öğrencilerin emek ve bütçesi içinde yapılmış olması ve alın teridir ” ifadelerine yer verirken buranın bir mühendislik fakültesi olmadığının da ayrıca altını çizdi.

Fotoğraf: Zeyit Türkyılmaz

Güler cümlelerini,  ” Bazı yayın organlarında aracımız ile ilgili alaycı ifadeler kullanıldı. Bu tarz haberleri kınıyorum. Ortada bir emek var ve buna saygı duymak şart ” diyerek sonlandırdı.

Haber: Zeyit TÜRKYILMAZ

 

yorum sayısı 159

Yorum yapmak için buraya tıklayın