Güncel Kültür-Yaşam MANŞET

Her Bir Çocuk Bir Umuttur

Bir sosyal sorumluluk projesi olan Her Çocuk Bir Umuttur Derneği hakkında, kurucusu ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı olan Veysel Özaraz’la bir görüşme gerçekleştirdik.

Her Çocuk Bir Umuttur Derneği, 2014 yılında Veysel Özaraz başta olmak üzere yedi gönüllü kişinin girişimleriyle Van’da kurulmuştur. Bu kapsamda; kırsal alanlardaki köy okulları öncelikli olmak üzere temel giyim, kırtasiye ve bunun gibi ihtiyaçları karşılamak amacına hizmet edilmektedir. Bir diğer amaç da eğitim ve yoksulluk sorununun çok yoğun olması ve bu durumun minimize edilmesine odaklanılmasıdır.

Dernek Kurucu Veysel Özaraz, derneğin faaliyetlerine dair şu ifadeleri kullandı:

Fotoğraf: Cansu Sezgin

“Bu Mutluluğu Anlatmaya Kelimeler Yetmiyor”

Etkinliklerimizde gerek yaşadığımız şehirden gerekse de hem yurtiçi hem yurtdışından gönüllüler katılmaktadır. Gönüllülerin sayısı yüz ile yüz elli arasında değişim göstermektedir. Bugüne kadar yaklaşık otuz bine yakın çocuğun yüzünü güldürdük. Birebir hepsinin kalbine dokunduk diyebiliriz. Bu etkinliklere gitmek bizi çok heyecanlandırıyor. Ben özellikle her faaliyete gideceğimin gecesi uyuyamıyorum. Çocuklar beni heyecanlandırıyor. Bu mutluluğun tarifini anlatmaya kelimeler yetmiyor. Bunu belirtebileceğimiz bir kavram henüz Türkçe’de oluşmamıştır, Terminolojide yoktur

Yardım götürülen köyleri genellikle plansız bir şekilde gidip ziyaret ederek gördüklerini de belirten Özaraz, bazen de okul öğretmenlerinin talepleri üzerine gittiklerini aynı zamanda dernek faaliyetlerinin kışın yoğunlukta olmak üzere haftada en az iki kere gerçekleştirildiğinin de altını çizdi.

Fotoğraf: Cansu Sezgin

“İnsanın Ruhunu Etkileyen Faaliyetlerdir”

Özaraz sözlerinin devamında: “Bazı çocuklar dünyaya çok şanssız geliyor. Onlara umut olmak hepimizin görevi. Bu duyguyu bir kere tadan herkes gerçekten kendine çok şey katacaktır. Bu tür etkinliklere herkesin katılmasını tavsiye ederim. Çünkü bu insanın gerçekten ruhunu onaran etkinliklerdir. Buraya gelen herkes çok güzel hislerle geri döner. Bizlerde rahmet var. Gelin o rahmeti tadın” diyerek derneğin önemine değindi.

Fotoğraf: Cansu Sezgin

Ayrıca dernek hakkında edinilen bilgiler şu şekildedir:

Sağlık sorunları olan çocukları ameliyat ettirmek için şehir dışına hasta yollayan dernek, tedavi masraflarını da gelen bağışlarla gerçekleştiriyor. Bunun dışında da köylerde kütüphaneler oluşturarak imkanı olmayan hemen her insana ulaşmayı da hedefliyorlar.

Fotoğraf: Cansu Sezgin

Son olarak dernek, Van’ın İpek Yolu İlçesi Yatıksırtı Köyü ve Van’ın Çatak İlçesi Yuvalıçam Köyü olmak üzere iki okulun yapımını da gerçekleştirmiştir. Her iki okulda da yüz elli çocuk eğitim görmektedir.

Fotoğraf: Cansu Sezgin

Van’da bulunan dernek; Bitlis, Hakkari, Muş, Siirt gibi bölge illerde ve ilçelerinde de etkinlikler gerçekleştirmektedir.

 

Haber: Cansu Sezgin