Kültür-Yaşam MANŞET

Hatay’ın simgesi: Affan Kıraathanesi

Fransız mimarisiyle kendinden söz ettiren İnci (Affan) Kıraathanesi; taş yapısı bozulmadan, orta kısmından 2 ana sütun üzerinde ayak tutulan bir kahvehanedir ve aynı zamanda bir kültürdür.

İnci Kıraathanesi, 1911 yılında Fuat Sahilli tarafından yaptırılmaya başlanıp, 1913 yılında yapımı bitirilen iki katlı taş binanın alt katında yer almaktadır. Kahvehanenin inşa çalışmaları sırasında Roma Dönemi’nden kalma içi su dolu kuyular bulunmuştur. Kurtuluş Caddesi üzerinde Affan Mahallesi’nde olması nedeniyle Affan Kahvesi de denilmektedir.

Arapça bir sözcük olan Affan “yiğit” anlamına gelmekte. Eski dönemlerde güvenlik birimlerinin zayıf olduğu zamanlarda mahalleyi koruyan kabadayıların burada yaşamasından ötürü mahalleye Affan ismi verilmiştir. Kahvehane, kuruluşundan bu yana dört kuşak boyunca Sahilli Ailesi tarafından ( Fuat Sahilli, Celal Sahilli, Züheyr ve Mahir Sahilli, Onur ve Numan Sahilli) işletilmektedir.

Kahvehanenin içindeki kalabalık arasından son derece sessiz ve huzur verici bir mekan olan botanik bahçesine girildiğinde avlu içindeki havuz ve su şırıltıları ile karşılaşılır. Asma dallarının gökyüzünü kapattığı, sarmaşıkların duvarları tamamen kapladığı, havuzunda suların şarıldadığı bu şirin bahçe şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için huzur verici bir mekandır. Sarmaşıkların uzanmadığı diğer duvarında ise eski Antakya fotoğrafları sergilenmektedir. Tarihi bir mekan olması nedeniyle zaman zaman film ve klip çekimlerinde sahne olarak da kullanılan kahvehane, bir dönem çok popüler olan ‘’Asi’’ ve ‘’Kasaba’’ dizilerinin vazgeçilmez çekim merkezi olmuştu.

Bir Hatay klasiği olan kahve ve Haytalı tatlısı ise Affan Kıraathanesinin vazgeçilmezidir. Kıraathanede çok farklı bir sunumu olan Türk kahvesi, fincan yerine “süvari” denilen cam bardakta ikram edilmektedir. Tutum ve içimi keyif ve zevk veren kahve fincanı, ortama ayrı bir güzellik katmaktadır. Kendiyle özdeşleşmiş olan Haytalı ise; adını ilk defa yapıldığı yerden almıştır. Süt ve nişastadan yapılan muhallebi üzerine dondurma ve gerçek gül suyu konularak tatlandırılan Haytalı, el yapımı tarihi kaşıklarla sunularak farklı bir güzellik katmaktadır.

Karşımıza kıraathane olarak çıkan Affan sadece bir kahvehane değil, bir kültürdür. Ayrıca ‘’Türkiye’de kadınların girebildiği ilk kıraathane’’ olarak adından söz ettiren Affan 6 Şubat’ta yaşanan depremden hasar gördü.

Depremden hasar alan kıraathane, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek hizmet vermeye devam edecektir.

Muhabir: Nazlı Can Aydınlıoğlu