Güncel

Harşit Vadisinde korkutan dev çukurlar

Gümüşhane’den doğan ve Torul, Kürtün, ve Doğankent’i geçip 160 km yol katedip Giresun’un Tirebolu İlçesinden Karadeniz’e dökülen Harşıt çayının geçtiği vadide oluşan dev çukurlar, korkutucu görüntülere neden oldu.  Yetkililerin vadide araştırma yapması isteniyor.

Nedeni Kum – Çakıl Ocakları

Harşıt Çayının yatağındaki kum-çakıl şantiyelerinin bulunduğu alanda obruk benzeri onlarca dev çukurlar oluştu. Vadi büyük bir çevre tehditi ile karşı karşıya.

Plansız, Jeolojik etüd yapılmadan kum ve çakıl ocaklarına ruhsat verilmesi,İzinsiz alanlarda imalat yapılması, faaliyete sona veren ocakların yasa ve yönetmeliklere rağmen vadinin coğrafi yapısını düzeltmeden terk etmeleri, yeterli denetim ve kontrolün yapılmaması buna neden olduğu gösteriliyor.

Vadinin son hali vatandaşlar tarafından çekilen görüntülere de yansıdı. Yöre halkı endişeli. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vadide kapsamlı bir araştırma yapması isteniyor.

Bilindiği gibi 2 yıl önce meydana gelen afette vadi içindeki kum-çakıl ocaklarının yanından geçen  Tirebolu-Doğankent yolunun bir bölümü çökmüş. Göreve giden askeri araç ve kepçe sular kapılmıştı. 5’i asker 6 kişinin hayatını kaybettiği kazanın nedeni olarak ocaklar gösterildi.

Editör :Tevrat GÜNER