Kültür-Yaşam

Halk Eğitim Merkezi’nden kadınların kurslara yoğun ilgisi

 

Tirebolu Halk Eğitim Merkezi tarafından kadınlara yönelik olarak ilçe genelinde açılan kurslar uzman psikolog ve deneyimli usta eğitimcilerle birlikte sürüyor. Açılan kurs sayısı bir yılda 4 bin, kursiyer sayısı ise 8 bine ulaştı.

Seher Sevgili

Hamzaoğlu : “4 bin kurs açtık , 8 bin kursiyere ulaştık ”

Tirebolu’nun kadınları arta kalan zamanlarını üreterek geçiriyor. Bu olanağı onlara sunan ise Tirebolu Halk Eğitim Merkezi. Bu kurumu ziyaret ederek, Müdür Ömer Hamzaoğlu’ndan ve diğer yetkililerden bilgiler aldık. Hamzaoğlu, yaptığı açıklamada bugüne kadar 4 bine yakın kurs açtıklarını ifade ederek, kadınların özellikle geleneksel yerel el sanatları kurslarına daha fazla ilgi duyduklarını söyledi.

Pandemiden sonra açtıkları eğitim merkezlerinde kurslara gelme oranının arttığı değerlendirmesinde bulunan müdür Hamzaoğlu, şu değerlendirmeleri yaptı: “kadınlara yönelik el sanatları, giyim, iğne oyası, tel kırma, yağlı boya, resim boyama, minyatür, tezhip gibi birçok kurs programlarımız mevcuttur. Gelecek nesillere geleneklerimizi göreneklerimizi öğretmede bir köprü vazifesi görüyoruz. Bu kurslar eğiticinin durumuna ve nüfus programına, kadınların taleplerine göre değişiklik gösterilebiliyor. Eğitimi bir binaya sığdıracak faaliyetler içinde değil, örümcek ağı gibi evimizde, mahallelerimizde, köylerimizde, okullarımızda ve kurumlarımızda her yerde kurs açabiliyoruz. Yaklaşık 4 bine yakın kurs programlarımız mevcuttur. Geçen yıl toplam 8 bin kursiyer sayısına ulaştık. Tirebolu yaklaşık 30 bin nüfusa sahip. Bu sayıya ulaşmak, güzel bir sonuç.

Seher Sevgili

Kursiyerlere eğitimlerin sağlıkları açısından da katkıda bulunduğunu belirten Ömer Hamzaoğlu, “Kursiyerler merkezlerimize gelmeye başladıktan sonra tansiyon şeker gibi rahatsızlıklarının azaldığını söylüyorlar. Onların sağlıklı yaşamalarını da katkıda bulunuyoruz “ifadelerini kullandı.

Eğitimciler konuştu

Tirebolu Halk Eğitim Merkezi eğitimcileri katılımcıların kursları seçme nedenlerini değerlendirdi.

Eğitimci Sebile Purput, kursiyerlerin katılımları sonrasında değişim yaşadıklarını “Kursun birçok avantajı var. Arkadaş edinmek, çevre edinmek, sorunlarını, dertlerini paylaşmak gibi…Burasını sosyal aktivite alanı olarak görüyorlar. Ayrıca bütçelerine katkı sağlıyorlar” dedi.

Bir başka eğitimci Filiz Dobaoglu ise, kadınların ilk kursa geldiklerinde el becerilerinin gelişmediği için ‘yapamam’ korkusuyla davrandıklarını ancak onlara yardımcı olmaya çalışarak, yönlendirdiklerini söyledi.

Eğitimciliği tercih etme nedenlerini anlatan Dobaoğlu, şöyle konuştu: “5 sene önce hayatımda bir değişim oldu. Giresun’a gelmek zorunda kaldım. 3 ayda kurs eğitimimi tamamladım. Bir süre Giresun’da kaldım. Sonrasında gönüllü olarak çalıştım. Yaptığım ürünleri satıp paraya çevirdim. 12 yıldır görevimin başındayım. Buradaki asıl kadroyla birlikte güzel işler çıkarttık. Ama daha da gelişmesi için devlet desteği şart

Uzman Psikolog Kübra Ersöz,  dinlemenin önemine vurgu yaparak  kadınların evde duyguların paylaşılması, iletişim kurulması, maalesef karı-koca ilişkilerinde dinlemenin önemini göz ardı edebiliyor. Bireyler de evde kendini dinleyen bir kişinin olmaması ya da ev hanımı ise hobi edinememesi, çocuk varsa sürekli onunla ilgilenmesi açısından yapacak herhangi bir hobisi olmadığından kendini halk eğitim kurslarına atarlar” söyledi.

Muhabir :Tevrat GÜNER