Kültür-Yaşam MANŞET

Gümüşhane Üniversitesi’nden Yerli Otomobil

Fotoğraf:(AA)Muhammed Çelik

Gümüşhane Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Mekatronik Programı, Bilgisayar Programcılığı ve Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümlerinin öğrencileri ile akademisyenlerinden bir araya gelen 13 kişilik ekibin tasarladığı araca şehrin en önemli turizm yerlerinden olan Tomara Şelalesine dikkat çekmek amacıyla “TOMARA” adı verildi.
Donanımları, yazılımları ve mekaniğiyle tamamen Üniversiteye ait olan Tomara’ nın yapımı; kalıplaması ve karbon fiber yapımı iki ay, şase ve elektronik yazılımının hazırlanması da yine iki ay olmak üzere toplam 4 ay sürdü. Tomara 3 kilovat gücündeki bataryası sayesinde 2 saatte şarj olabiliyor ve saatte maksimum 110 km ye ulaşıyor. Tomara’ nın pilini ise 3 liraya doldurmak  mümkün. Yaklaşık 130 bin liraya mal olan Tomara’ nın üzerinde 2,5 kilovat gücünde motor var. Aynı zamanda gazı otomatik olarak bilgisayardan kontrol edilebilen otomobil; direksiyona bağlı mekanik tahrikli step motoru ve frene bağlı servo motoruna da sahip.
Ayrıca TUBİTAK tarafından düzenlenen yarışmalara sürekli olarak ilgi gösteren Gümüşhane Üniversitesi; Tomara ile 6-12 Ağustos tarihlerinde Kocaeli de düzenlenen “14. Efficiency Challange Electrik Vehicle” yarışmasına katıldı. Elektromobil, hidromobil ve otonom araçların yarıştığı kategoride 29 aracın içinde ilk beşe giren Tomara; aynı zamanda 39 aracın katıldığı 40 km’ lik sürücülü yarışı da başarı ile tamamladı.

yorum sayısı 387

Yorum yapmak için buraya tıklayın