anasayfa Güncel gunimedya Kültür-Yaşam MANŞET Üniversiteden Haberler

GRÜ’de Çanakkale Zaferi’ni anma etkinliği ve fotoğraf sergisi düzenlendi

Giresun Üniversitesi’nde, Çanakkale Zaferi’nin  107. Yıl dönümünde Doç. Dr. Hilal Şahin önderliğinde organize edilerek  nadide eserlerin olduğu ”Fotoğraflarla Çanakkale Sergisi” düzenlendi. Sergiye Giresun  İl Jandarma Komutanlığı, öğrenciler ve vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Serginin ardından Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümü, düzenlenen konferansla anıldı. 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale  Zaferi’nin 107. yılı etkinlikleri kapsamında Giresun Üniversitesi’nde “Fotoğraflarla Çanakkale Sergisi” düzenlendi. Çanakkale Üniversitesi Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi’nin katkıları ile gerçekleştirilen etkinlik; GRÜ Türk Tarihi ve Kültürü Araştırmaları Topluluğu ve GRÜ Eski Türk Edebiyatı Topluluğu tarafından organize edildi. Sergide daha önce yayınlanmamış pek çok fotoğraf yer aldı. Fotoğraf sergisine Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Jandarma Giresun Bölge Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, öğretim üyeleri, askerler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Serginin açılışını Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Jandarma Giresun Bölge Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu yaptı.

Sergiyi organize eden Giresun Üniversitesi Türk Tarihi ve Kültürü Araştırmaları Topluluğu akademik danışmanı ve Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. H. Hilal Şahin, konuşmasında tüm etkinliğe katılan herkese teşekkür edip, “Öncelikle Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun. Bugün burada bu etkinliği gerçekleştirmedeki amacımız milli bilincimizin uyanık kalmasına katkıda bulunmaktır. Bu fotoğraflara bakarken duygulanmamak elde değil. Bizler bu toprakları bize vatan kılan kahraman atalarımızın nesilleriyiz. Ecdadımızın bize miras bıraktığı ve emanet ettiği bu kutlu vatanı payidar kılacak ve sonraki kuşaklara emanet bırakacak olanlarız. Bu vesile ile şehitlerimizi bir kez daha rahmetle  yâd ediyor, saygı ve özlemle anıyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Sergi sonrası Çanakkale Zaferi’nin 107. yılı etkinlikle anıldı 

Sergiden sonra düzenlenen etkinlik, rektörlük binasının  konferans salonunda özel konukların konuşmalarıyla ve İl Jandarma Komutanlığı’nın Çanakkale Zaferi özel sunumuyla devam etti. Bulancak Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu müdürü ve Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Oktay Karaman, konferansı bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mız ile başlattı. Konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutanlığında Türk askerinin onca imkansızlığa rağmen gayret ettikleri çabalara yer verdi ve gazilerimizi ve şehitlerimizi rahmetle anarak sözü Jandarma Yüzbaşı Yasin Bedir’e bıraktı. Jandarma Yüzbaşı Yasin Bedir,  ”Çanakkale Zaferi 107. Yılı” özel sunumuyla bu destanı baştan sona anlattı. Konuşmasında  İstiklal Marşı’ndan ve faklı kurtuluş şiirlerinden bazı mısralara değindi.  Son sözlerini ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, rahmet ve minnetle anarak bitirdi. Konferans, konuşmacılara teşekkür plaketi ve hediyeler verilerek son buldu.

Haber: Önder Kamalak –  Aysu Naz Kayhan