Kültür-Yaşam

Görele’de Yayalar Ölüme Meydan Okuyor!

Görele’de engelli vatandaşları düşünülerek yapılan üst geçitte ek olarak merdiven bulunmaması engelsiz vatandaşların ana yolu kullanmasına neden oldu.

Fotoğraf: © 2017 Ebru Barış, Giresun/Görele

Giresun’un Görele ilçesinde Kara yolları 10. Bölge Müdürlüğü tarafından 2012 yılında ilçe merkezinden geçen  Karadeniz Sahil Yolu  Liman Kavşağı üzerinde engelli vatandaşlar düşünülerek bir üst geçit yapıldı.

Engelli vatandaşların kullanımına uygun yapılan geçitte ayrıca merdivenin bulunmaması engelsiz vatandaşın geçidi kullanımını zorlaştırdı. Fazla dönemeçli olan üst geçidi kullanmak istemeyen engelsiz vatandaşlar, çareyi kavşak üzerinde bulunan  ve yolu gidiş geliş olarak iyiye bölen tel örgüyü kırıp karşıya geçmekte buldular. Sürücüler ana yolu kullanan yayalardan şikayet ederken, yayalarda geçitte merdivenin bulunmayışından yakındılar.

10. Bölge Müdürlüğü yetkilileri; “Kara yollarının yapabileceği bir durum söz konusu değil biz yetkililer olarak kavşak üzerine geçit yaptık ve bu geçidi de sadece engelli vatandaşlar için yapmadık, engelli vatandaşlar da  yararlansın diye yaptık. Zaten sürekli  denetleme halindeyiz. Kırılan tel örgüyü devamlı  yapıyoruz fakat  halk karşıya geçişi can güvenliğini tehlikeye atmakta buluyor.  Bunlar halkın  bilinçsiz ve üşengeç davranmasından  kaynaklıyor” dedi.

Ülkemizdeki trafik kazalarının büyük bir çoğunluğu dikkatsizlikten ve bilinçsizlikten kaynaklanıyor

2016 yılında Türkiye’de 413 bin 169 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalar içinde Giresun’da maddi hasarlı 966, ölümlü yaralanmalı ise 1.094 trafik kazası gerçekleşti. Bu yüzden  bu tarz ölümlerin ve yaralanmaların önüne geçilmek  için halkın bilinçlendirilmesi,  ve  eğitilmesi  yetkili yerlerinde bu duruma el atması gerekiyor.

Fotoğraf: © 2017 Ebru Barış, Giresun/Görele

yorum sayısı 3.806

Yorum yapmak için buraya tıklayın