anasayfa Güncel gunimedya Kültür-Yaşam MANŞET

Giresunlular Cumhuriyet için yürüdü

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı  törenlerle kutlandı. Resmi kutlama programının ardından yürüyüşler vardı. 

Giresun’da  Cumhuriyet coşkusu gün boyu sürdü. Gündüz Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)’nin, gece ise, Giresun Belediyesi’nin düzenlediği Cumhuriyet Yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşe binlerce Giresunlu ellerinde Türk bayrakları, çeşitli ifadelerin yer aldığı pankart, flamalarla katıldı.
ADD’nin yürüyüşüne muhalefet partileri, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 29 Ekim Kadınları Derneği, Eğitim-İş ve bazı STK’lar da destek verdi.

METRELERCE UZUNLUĞUNDA TÜRK BAYRAĞI TAŞIDILAR
Gece ise, Cumhuriyet’in ilan edildiği yıla atıfta bulunarak 19.23’de başlayan kutlamalar Cumhuriyet’in 100. Yılını temsil ettiği saat olan 20.23’de Kale’de adeta bir görsel şölenin sunulduğu havai fişek gösterisi ile devam etti. Dilek fenerlerinin gökyüzüyle buluşturulması da güzel görüntülere sahne oldu.

 

 

 

 

 

 

 

Belediyenin düzenlediği yürüyüş fener alayları ve belediye bandosu eşliğinde Yeniyol mevkiinde başladı. Renkli görüntülere sahne olan yürüyüşte Giresun Valisi Enver Ünlü, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu eşleriyle birlikte en önde yürürken, katılımcılar metrelerce uzunluğundaki Türk bayrağı taşıdılar.

ŞENLİKOĞLU: “ECDADIMIZ DESTAN YAZDI”

Atatürk meydanına ulaşan kalabalığa seslenen Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, “İstiklalimizi kazanmak amacıyla kurtuluş mücadelesine katılan şanlı ecdadımız yaşadığı tüm zorluklara rağmen adeta destan yazmış ve neticesinde Cumhuriyetimizin kuruluşu gerçekleşmiştir.

Bu değerlere sahip çıkmak, korumak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için, mücadele etmek, çalışmak gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak, ortak bir geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşan bu ülkenin evlatlarının, yani hepimizin görevidir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

CEREN ECE ÖKSÜZ KONSER VERDİ

Program devamında önce Giresun Belediyesi konservatuar sanatçıları ve öğrencileri, ardından ise Ceren Ece Öksüz sahneye çıkarak meydanı dolduran vatandaşları coşturdu. Konsere çok yoğun bir katılım gösterilirken, gençler birbirinden güzel şarkılarla doyasıya eğlendiler.

Giresunspor formasıyla sahneye çıkan Ceren Ece Öksüz Giresun’da olmaktan son derece mutluluk duyduğunu söyledi. Gencinden yaşlısına vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşen Cumhuriyet Bayramı kutlamaları şehirde keyifli bir akşam yaşattı.

Editör: Dilek Yağcı