Eğitim MANŞET

Giresun’lu  Öğrenciler Avrupa Yolunda

Yağlıdere Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri  mesleki eğitim için yurt dışına açılıyor.

Giresun iline bağlı Yağlıdere Çok Programlı Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri  “Okul Öncesi Eğitimde Yaratıcı Düşüncenin Geliştirilmesi” başlıklı olan ve Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından yürütülen Erasmus +  Hareketlilik projesi kapsamında  5 Mayıs 2019 tarihinde  İspanya’daki uygulamalı staj eğitimine gidiyor.

Proje hakkında bilgi veren Okul Müdürü Erbey Ünver dair şu ifadeleri kullandı: “Öğrencilerimiz iki öğretmen eşliğinde 15 gün boyunca Çocuk Gelişimi  ve Eğitimi okullarında staj yapacaklar. Arta kalan zaman diliminde de İspanya’nın tarihi mekanlarını ziyaret ederek kültürel aktivitelerine katılma olanağı da bulacaklar. Bu süreci özetlersek öğrencilerimiz  günün  belli saatlerinde eğitim alacaklar. Daha sonraki zaman diliminde farklı staj yerlerine dağıtılarak uygulamalı eğitimde yeteneklerini  kullanarak tek başına kendini ifade edebilecekler. Bizim yaptığımız bir farklılıkta şu: Orada çocuklarla daha iyi bir iletişim sağlanması için Türkçe hikayeleri resimleştirerek, Romanya diline çevirerek  Romanca olarak ezberletildi. Öğrencilerimiz önceden ne yapacakları konusunda bilinçli olmaları için  her türlü ön hazırlıkta bulundular. 2016 yılında okulumuz Elektrik ve Elektronik Bölümü öğrencileri “Avrupa’da Enerji Tasarrufu“adlı proje  kapsamında Çek Cumhuriyeti’nde eğitim almışlardı. Ben tecrübeliydim. Ama giden arkadaşlarımız pek tecrübeli değillerdi.O zamanlar çalışmalarımızda bazı eksiklikler vardı. Onları gördükçe kapattık. Daha iyi bir proje ile ve daha tecrübeli bir şekilde öğrencilerimizi hazırladık.”

Ayrıca kısa bir süre önce de Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri projenin ilk akışını Romanya’nın Bükreş şehrinde tamamladılar.

Haber: Ünzile Koç