Fakülteden Haberler MANŞET Üniversiteden Haberler

Giresun’da Sinema Günleri Başladı

Giresun’da ikincisi düzenlenen ” 7. Avrupa İnsan Hakları Film Günleri ” galası 9 Aralık 2017 tarihinde Şehir Tiyatrosu Vahit Sütlaş sahnesinde gerçekleştirildi.

Dört gün sürecek etkinlikte Giresunda yaşayan vatandaşlara ve çevre illerden gelenlere insan hakları aşılanması bekleniyor. Birinci gününde oldukça yoğun bir katılıma ev sahipliği yapan Vahit Sütlaş Sahnesinde oturacak yer kalmazken Giresun Üniversitesi İdari Kadrosundan başta Giresun Üniversitesi Rektörü Cevdet Coşkun olmak üzere birçok kişi katıldı. İnsan hakları dalında ödül almış filmlerin sergilendiği etkinliğin ilk gününde konuşan Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Giresun bu organizasyona ikinci defa ev sahipliği yapıyor.  AB Türkiye Delegasyonu bizi ikinci defa tercih etti. Bunun nedeni bu salonu dolduran sizlersiniz. Aramızda üniversitemizin rektörü var, üniversite hocalarımız var, öğrenciler var, Giresunlular var.  AB Türkiye Delegasyonu Gaziantep Ofis Başkanı Birinci Müsteşar Francois Naucodie film günleri süresince bizimle olacak. Geçen yıl ve bu yıl film günlerine destek veren başta Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Çoşkun, Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İ.Cem Feridunoğlu, Sinema Televizyon Bölüm Başkanı Prof .Dr Hülya Uğur Tanrıöver ve emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum. Tirebolu İletişim Fakültemizle birlikte kısa film yarışmaları düzenlemek için çalışma yapma kararı aldık. Bunu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Gelecek yıllarda kendi film günlerimizi de yapacağız.  Buradan bir kez daha söylüyorum, biz barış istiyoruz.” ifadelerine yer verdi. Ardından özel tasarım kupa hediye edilmek üzere Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cevdet Coşkun davet edildi. 

Sanatın önemine ve etkinliğin değerine değinen Coşkun, “Ben fizik hocasıyım. Bilimden önce sanat vardı. Sanat hepimizin ortak dilidir diye düşünüyorum.”  şeklinde konuştu.Günün anısına hazırlanan plaket Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İsmail Cem Feridunoğlu’na Prof.Dr. Coşkun tarafından verildi.

Devam eden gösterimlerin ardından düzenlenen panelde Radyo Televizyon ve Sinema bölüm başkanı Prof. Dr. Hülya Tanrıöver Türkiye AB Delegasyonu Gaziantep Ofis Başkanı Müsteşar Francois Noucodie ile yer aldı. Panelde konuşan Tanrıöver,  Burada daha çok kadınlara karşı yapılan cinsiyet ayrımı var bu gerçekten çok yanlış. toplumda kadına yapılan ayrımcılığın kötü sonuçlarından ve gelenekleri bahane ederek kadınları ötekileştirmemizin bizi doğrudan uzaklaştırır. Bunun çözümününde ancak iyi gelenekleri devamlılığını sürdürüp kötü geleneklere son vererek mümkün kılınabilir.” diye konuştu. Ardından mikrofonu devralan Naucodie,”Bugün  Nazlıcan Serin Yayla Çiçeği  adlı ikinci filmi izledik. Hiçbir yerde salon bu kadar dolu değildi. Belediye Başkanı Kerim Aksu’ya, çalışma arkadaşlarına ve sizlere AB Türkiye Delegasyonu olarak teşekkür ediyorum” diyerek memnuniyetini dile getirdi.

Fotoğraf: Hilal Kantaş
Fotoğraf: Hilal Kantaş
Fotoğraf: Hilal Kantaş

 

 

 

 

HABER: BETÜL ÖZDEMİR