Güncel Kültür-Yaşam MANŞET

Giresun’da Hayvanları Koruma Günü

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü olması nedeniyle Bulancak Belediyesi Sevgi Barınağında kutlama etkinliği düzenlendi.

Etkinlik; Belediye Başkan Yardımcısı Emrullah Guguk, Giresun Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Özkaya, Bulancak Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürü Sibel Taş, Giresun Doğal Hayatı Koruma Şube Müdürlüğü ve Milli Parklar Müdürlüğü Personellerinin yanı sıra çevre okullardan öğrenciler ve vatandaşların da katılımıyla gerçekleştirildi.

Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Veteriner Odası Başkanı Hüseyin Özkaya; hayvan sevgisi için çocuk eğitiminin önemini vurguladı.

Ayrıca kutlamanın devamında, Barınak Müdürü Paşa Gedik’le yaptığımız söyleşi de şu ifadeleri kullandı:

Barınağa karşı halkın ilgisi ne yönde?

Ben buraya geleli 7-8 sene oldu. Benden önce birtakım sıkıntılar yaşanmıştı. Halk barınağa karşı tepkiliydi. Çevreye yayılan kötü koku, hayvanlara yapılan işkence ve bakımsızlık çok fazlaymış. Ben geldikten sonra ilk olarak barınağın ismini değiştirdim. Hayvan barınağı değil Sevgi Yuvası Barınağı oldu. Merhamet ve vicdanı barındıran bir barınak haline getirdik. Bu sebepten dolayı insanların bakış açısı değişmiş oldu. Sorunların birçoğunu halletmiş olsak da yüzeysel sorunlarımız kaldı. Onu da aşacağız.

“Devlet Mama İhtiyacımızı Karşılıyor”

Hayvanların ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorsunuz ve devlet yeterli destekte bulunuyor mu?

Devlet açısından değil, fakat çevrede saygın bir insan olduğumdan dolayı dostlarım vasıtasıyla yeterli duruma getirmeye çalışıyoruz. Kışın depolama yöntemiyle oluşacak sorunlar için önlem alıyoruz. Tabi ki devlet mama ihtiyacımızı karşılıyor.

Cezai Yaptırımlar Uygulanabilmeli”

Hayvanlara yapılan şiddet ve istismarın önüne geçmek için ne yapılabilir? Sizce  hukuki açıdan yeterli cezai yaptırımlar uygulanıyor mu ?

İlk olarak insanların vicdanlı ve merhametli olması lazım. Bu sorunun önüne geçebilmek pek mümkün değil. Bunun önceden aşılanmış olması gereklidir. Hayır yeterli cezai yaptırımlar uygulanmıyor. Caydırıcı cezalar uygulanabilmeli ki insanlar yaptıklarının bir suç olduğunun farkına varsınlar.

“Onları Sevgi ve Şefkatle Tedavi Ediyoruz”

Peki, buraya şiddet ve istismar sebebiyle gelen hayvanlar var mı? Diğer hayvanlarla sosyal ilişkileri nasıl?

Elbette bulunuyor. Yaşadığım bir örnek var: Bir gece bir telefon aldım. Bir kadın, çığlık çığlığa anlatmaya başladı. Hayvanın acı içerisinde olduğunu söyleyerek boynunun kesildiğini belirtti. Biz hemen olaya müdahale ederek hayvanı hayata döndürmeyi başardık. Böyle birçok vakayla karşılaştık. Diğer sorunuza gelecek olursak; öyle hayvanlar için özel odalarımız bulunmakta. Bir süre orada tutarak barınağa adapte etmeye çalışıyoruz. Başlarda ürkek ve tedirgin olsalar da zamanla onları sevgi ve şefkatle tedavi ediyoruz.

Son olarak, hayvanların tedavi ve bakımı nasıl yapılıyor?

Başta veterinerlerimiz olmak üzere biz de ilgimizi eksik etmiyoruz. Son olarak eklemek istediğim şu ki: İnsanların hayvanlara karşı merhametli ve vicdanlı olması lazım. Bu dünya sadece biz insanların değil. Bizlerin yaşama hakkı olduğu kadar o canlılarında bir o kadar yaşama hakları var. Bizim barınağımız Türkiye’de örnek gösterilecek barınaklar arasında bulunur.

Haber: Beyza Arslan

Fotoğraf: Zehra Yalçın / Seren Çiftçi