AKTUEL MANŞET

GİRESUN’DA FINDIK HAFTASI KUTLANACAK

Dünya Fındık Haftası “Herkes İçin Fındık” Sloganıyla bu yıl 7-13 Ağustos tarihleri arasında Giresun’da kutlanacak. Fındığın ve fındık ürünlerinin tanıtımının amaçlandığı hafta daha önceki yıllarda Trabzon ve Sakarya’da kutlanmıştı. 

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük, yaptığı yazılı açıklamada, herkesten Giresun Kalite Fındık ve Turizm ile bütünleşerek bu haftaya yönelik görüş ve öneri beklediğini söyledi.

Bölük açıklamasında, “Giresun’un tarihsel boyutuyla birlikte eski çağlardan itibaren fındık üretiminde ve ticaretinde önemli bir yeri olduğunu ve rol üstlendiğini göstermek adına ve Türk Fındığını hak ettiği değere ulaştırmak için dünden bugüne, İlimizde Cumhuriyetin ilk yıllarında kutlanan Fındık Bayramı ritüellerini de tekrar canlandırmak üzere Giresun’daki tüm kesimlerin de desteğini arkamızda hissederek böyle bir yola çıkmış bulunuyoruz” ifadesini kullandı.

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun desteğine teşekkür eden Bölük, şunları söyledi: “Dünya Fındık Haftası’nı bugünden başlayarak hep gündemde canlı tutmaya çalışacağız. Haftanın kutlamaları çerçevesinde, kortej yürüyüşü, ödül törenleri, yarışmalar, konserler, paneller planlıyoruz. Dünya Fındık Haftası vesilesiyle, Türk Fındığında yeni şeyleri hep birlikte ortak dille konuşmak ve çözüme de kavuşturmak istiyoruz. İl dışından gelecek misafirlerin fındık haftasının yoğunluğunu hissetmeleri, dolu dolu program yaşamaları, fındıklı ve yöresel ürünlerin alışveriş imkanını yakalamaları için şehir merkezine temas noktaları kurulmasını planlıyoruz. Turizm ve pazarlama adına Giresun’u, Fındık haftası ile bütünleştirmenin ana gayretimiz olacağını bir kez daha ifade etmek istiyorum. Dünya Fındık Haftası’nın daha etkin, verimli ve ses getirir bir şekilde kutlanması adına tüm görüşlere açık olduğumuzun bilinmesini istiyorum”.