anasayfa Ekonomi Güncel gunimedya MANŞET

Giresun’da Elma Pekmezi zamanı

“Kirazın Anavatanı, Fındığın Başkenti” olarak bilinen Giresun, pek çok meyvenin de önemli oranda üretildiği kentlerden biri. Bu ürünlerden birisi de elma…Giresun’da 5 bin tonun üzerinde elma yetişiyor.

Elma çok, mamul üretimi az

Tarım ve Orman Müdürlüğü kayıtlarına göre, Giresun’da tahminen 167 bin adet meyve veren elma ağaçlarından, 5 bin tonun üzerinde elma üretimi sağlanıyor. Piraziz Elması sadece adını alan ilçede yetişiyor, diğerleri ise; Starking, Golden, Granny Smith, Fuji, Gala, Amasya misket,  Demir, Sınap, Kara Süt, Pamuk, gibi elma türleri…Ama bu türler de fındık ve çay bahçeleri içinde yetiştiğinden yöreye özgü tada kavuşuyor. Ancak ne yazık ki, ildeki bu kadar yoğun elma potansiyeli üretime ve tüketime, dolayısıyla ekonomik kazanca dönüştürülemiyor ve büyük bölümü ağaçlarından düştüğü fındık bahçelerinin içine düşerek çürümeye terk ediliyor.

Elma Pekmezi aile bütçesine katkı sağlıyor

Elmaları değerlendiren aileler var. Şu anda pek çok köyde, evlerin kapılarında bakır kazanlar kuruluyor ve elmalar pekmeze dönüşüyor. Kilogram fiyatı 150 TL ile pazara sunulan bu pekmezler hem aile ekonomisine gelir sağlıyor, hem de kendi ihtiyaçları için  kış mevsimine saklanıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanları elmanın pekmeze dönüşme sürecini yakından takip ediyor. Bu amaçla, Giresun Merkez Çavuşoğlu köyünde Sebahat ve Ali Saim Sarısaray çiftini konuğu olan ekipler,  ailenin yetiştirdikleri elmaların geleneksel yöntemlerle pekmeze dönüşmesini fotoğraflayarak, arşivlerine kaydettiler.

Elma Pekmezi’nin yararları

Elmanın ve pekmezin bilimsel olarak kanıtlanmış pek çok yararı var. Elma pekmezi içinde şeker katkısı olmayıp,  kendi meyve şekeriyle pekmez haline geldiği için iyi bir enerji  kaynağı. İçeriğinde doğal meyve şekeri bulunduğu için kilo almadan tatlı ihtiyacını karşılıyor. Kolesterol seviyesinin dengelenmesini, vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını, cildin daha parlak ve doğal görüntüye sahip olmasını sağlıyor. Ayrıca kalsiyum ve demir bakımından zengin olduğundan kemikleri güçlendiriyor.

 

 

Muhabir: Ufuk KEKÜL