Güncel MANŞET

Giresun’da Dünya Engelliler Günü Etkinliği

Fotoğraf: Selda Karademir

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, ülkenin bir çok yerinde farkındalık yaratmak için çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Giresun ayağında ise gerçekleştirilen etkinliğe; Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, engellilere yönelik hizmet veren sivil toplum örgütleri ve özel eğitim okullarındaki öğrencilerin yanı sıra tüm kamu kuruluşları ile vatandaşlar da katıldı.

Kutlamalar, Giresun Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde kalan engelli bireylerden oluşan yürüyüşle başladı. Atatürk Meydanı’nda yapılan etkinliklerle devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte engelli ailelerini temsilen açılış konuşmasını yapan Özlem Usta; engelli bireylerin ailelerinin yaşadığı zorluk ve sıkıntıların üzerinde durarak, kendisinin de bir engelli çocuğu ve kardeşi olduğunu belirtirken yetkililerden engelli bakım merkezi talebinde bulundu.

Fotoğraf: Selda Karademir

Günün anlam ve önemini ifade etmek için söz alan Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ise şu ifadeleri kullandı:

“Sağlıklı Her İnsan Birer Engelli Adayıdır”

Sağlıklı her insan birer engelli adayıdır. Engel sadece doğuştan gelen bir durum değil, sonradan da oluşabilecek bir durumdur. Engelli vatandaşlarımızın normal bir hayat sürmeleri onlarında haklarıdır. Ancak böyle bir durum toplumsal duyarlılık oluşturmakla mümkündür. Engelli bireylerimizi topluma kazandırmak ve hayatlarını kolaylaştırmak için herkesin yapabileceği bir çok şey vardır. Onların hayatlarını kolaylaştırmak hepimizin sosyal sorumluluğudur.

Daha sonra engelli bireylerin yaptığı Mehter Takımı, koro, kemençe, zeybek gösterisi gibi çeşitli gösteriler sunuldu.

Fotoğraf: Selda Karademir

Masa tenisi, ebru sanatı, boyama, müzik stantlarının gezilmesiyle program son buldu.

Haber: Selda Karademir