anasayfa çevre Fakülteden Haberler Güncel gunimedya Kültür-Yaşam MANŞET Üniversiteden Haberler

Giresun’da Cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıl dönümü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Giresun’da da coşkuyla kutlanıyor. Bayram için ilk resmi tören Valilik önündeki Atatürk Anıtı’nın bulunduğu alanda yapıldı. 

Cumhuriyet bayramı törenine; Giresun Valisi Enver Ünlü, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Selçuk Yıldırım ve Giresun Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Serdar Durmuş, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, İl Emniyet Müdürü Recep Güzelyazıcı, diğer protokol üyeleri, siyasi parti ve STK temsilcileri katıldı. Giresun Valisi Enver Ünlü ve beraberindekilerin  halkın, okulların, resmi ve özel kuruluşların bayramını kutlamasıyla başlayan tören saygı duruşu, istiklal marşının okunmasıyla devam etti.

 

 

 

 

 

 

 

Vali Ünlü :Cumhuriyet Gösterge …

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Cumhuriyet Bayramı Mesajı” okunmasının ardından kürsüye gelen Vali Ünlü, “Bugün 99. yılını kutladığımız Cumhuriyet’imiz, savaştan çıkmış, yokluklar içindeki bir milletin, bağımsızlığı uğruna var olma mücadelesini nasıl verebildiğinin en güzel göstergesidir” dedi.

Ünlü, “İlanından bugüne kadar eğitimde, kültürde, ekonomide, teknolojide, altyapı hizmetlerinde, savunma sanayiinde, her sahada çok önemli gelişmeler kaydetmemize vesile olan Cumhuriyet’ imizin 2. yüzyılı artık ufukta iyice belirmişken, hiçbir gücün, hiçbir kirli senaryonun, Türkiye’yi tökezletmeyi amaçlayan hiçbir sinsi saldırının bizi yolumuzdan alıkoymasına asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Kutlama programı; öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, Giresun Ünversitesi halk oyunları gösterisi, kahramanlık türküleri konseri, Giresun Spor Lisesi öğrencilerinin jimnastik gösterisi ve ödül töreniyle devam etti.

Tören sonunda okullar, resmi kurumlar ve güvenlik güçleri belediye bandosu eşliğinde resmi geçit yaptılar.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları akşam saat 18.00’de Şehit İsmail Bay Halk Eğitim Merkezi önünden başlayıp Atatürk Meydanı’nda sona erecek olan Fener Alayı ve Cumhuriyet Yürüyüşü ile akabinde düzenlenecek havai fişek gösterileri ile devam edecek. Ardından Giresun Belediyesi tarafından saat 20.00’de konser programı düzenlenecek.

Editör: Dilek Yağcı