Kültür-Yaşam MANŞET

Giresun’da Bir Başarı Öyküsü

Giresun’da gerçekleştirilen yöresel yemek yarışmasında birincilik kazanan Saniye Üçüncü ile kendisinin açmış olduğu Helal Lokma Ev Yemekleri Lokantasında bir röportaj gerçekleştirdik.

Bu işe nasıl başlama kararı aldınız ?

Bir şeyler yapmam gerektiğine inanıyordum ve  sevdiğim bir işti. Çocuklarıma daha güzel bir gelecek kurabileceğime inandım için  böyle bir iş düşündüm. Şimdilerde tek kişi başladım bu işe. Sonra yetiştiremediğimi fark edince üç kişi çalışmaya başladık ve böyle devam ediyoruz. Özel günlerde yemek siparişleri alıyoruz. Çoğu insanımız çalışıyor. Çalıştığı için de bu işleri yapamıyorlar ve  yapamadıkları için de bu iş artık bize düşüyor. Bu şekilde başladım ve ilerlemiş olduk.

“İstedikten Sonra Başarılamayacak Hiçbir Şey Yok”

Bu işe başlarken ne gibi zorluklarla karşılaştınız ?

En büyük zorluk maddiyatın olmamasıydı. Bu gibi işlerde de maddiyat çok önemli. İlk başta küçük başladık; evdeki tencerelerimizle tavalarımızla vs. sonra sonra bir şeyler yapmaya çalıştık. Büyükten atlamadık hemen. Devamında KOSGEB’ten destek alma kararı aldım. Çok şükür ona da hak kazandık. KOSGEB’e başvurmak için önce belge almanız gerek.Neden bu işi yapmak istediğinizi dile getirip proje hazırlıyorsunuz. Yapabilir misiniz yapamaz mısınız bunları araştırıyorlar. Bir de ileriye dönük iyi bir iş mi onu değerlendiriyorlar. İstedikten sonra başarılmayacak hiçbir şey yok. Tabi ki destek de çok önemli.

Giresun’da gerçekleşen yöresel yemek yarışmasında birincilik ödülü aldığınızı biliyoruz. Peki yarışma hakkında söylemek istedikleriniz neler? Yarışma size ne kattı?

Katıldığımız yemek yarışması çok güzeldi. Tirebolu siron mantısıyla yarışmaya katıldım. Bu fikir Recep Hıdır Bey’den çıktı ve bize sundu. Biz de yapabileceğimizi söyledik. Sonuçta uğraştık ve değdi. Güzel bir derece aldık. Çok güzel bir duyguydu. Hele ki birinci olmak. Çok gurur vericiydi. Yarışma bana ne kattı konusuna gelirsek eğer adımız duyuldu ve güzel bir lezzet ortaya çıktı.                                            

Bir kadın girişimci olarak pek çok zorluklarla karşılaştığınızı dile getirdiniz. Sizin gibi kendi işini kurmak isteyen diğer kadınlara ne söylemek istersiniz ?

Öncelikle yaptığı  işi sevmeleri gerekiyor. İkincisi de maddiyat olmadan sıfırdan başlayan bir insan için pes etmemelerini , bir şeylere ulaşmak için çaba göstermelerini tavsiye ediyorum. Çünkü her şey bir anda dört dörtlük olmuyor. Ama sonuçta yaptığı işin karşılığını alıyorlar. Mücadeleyi bırakmamaları gerekiyor.

“Başarı için Çaba Göstermek Gerekiyor”

Bunlara ek olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Ben ayrıca işsizlik sorunundan bahsetmek istiyorum. Burada işsizlik olmadığını düşünüyorlar. Ama yeri geldiği zaman biz çalışmaya arkadaş bile bulamıyoruz.İş dediğimiz şey sadece masa başında oturmak değil. Eğer bir şey başarmak istiyorsanız çaba göstermeniz gerekiyor. Çalışan herkese iş olduğunu düşünüyorum.

yorum sayısı 6

Yorum yapmak için buraya tıklayın