Kültür-Yaşam MANŞET Yerel Yönetim

Giresun’da Aksu Günleri

Fotoğraf: DENİZ Tutcu

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla birlikte Atatürk Anıtı’nın önüne çelenk bırakılarak başlayan etkinlik, Aksu deresi kenarında devam ederek festivale katılan halk oyunları ekiplerinin seremonosi sergilendi.

Fotoğraf: Deniz Tutcu
Fotoğraf: Deniz Tutcu

Açılış konuşmasını yapan Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu  bu sene doğal şartlardan dolayı en sönük Aksu festivallerinden birini yaşadıklarını fakat bu geleneği sürdüreceklerini vurgulayarak; “4 bin yıllık geleneğimiz ve bu geleneği sürdürmek, geleceğe taşımak istiyoruz. Festivale katılan tüm dostlarımıza ve hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Bugün burada sacayaktan geçeceğiz, dereye taş atacağız ve dilekler tutacağız. Dileğimiz barış olacak kardeşlik olacak, savaş olmasın olacak. Dünyada Dün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramıydı. Gençlerimizin bayramını kutluyorum.Hepinize hayırlı Ramazan ayı diliyorum.Buraya katılan herkese tekrar teşekkür ediyorum” festivalde yapılacak etkinliklere değindi.

Fotoğraf: Deniz Tutcu

Aksu’nun beraberinde Salih Şahan festival gelenekleri hakkında bilgi verdi. Ev sahibi olduğu için sacayaktan ilk olarak Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun geçmesini istedi. Aksu sacayaktan 3 kere geçtikten sonra dileklerini söyleyerek “Dünyada barış ve kardeşlik içerisinde bir yaşam diliyorum. Huzur diliyorum,güzel fındık fiyatı diliyorum. Bir de geçen yıl da bizi yalnız bırakmadı, yine aramızda kardeş şehir Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanımız Ekrem Eşkinat ağabeyimize tekrar hoş geldiniz diyorum.” dedi.

Fotoğraf: Deniz Tutcu

Sacayaktan geçen bir diğer önemli isim Vali Yardımcısı Rasim Belge de “41 yıldır devam eden bu organizasyonu yapan belediye başkanına, belediye çalışanlarına, bizleri yalnız bırakmayan sizlere teşekkür ediyorum. Festivaliniz hayırlı olsun. Vatanımız, milletimiz, çocuklarımız için her şey güzel olsun’’ dileklerinde bulunduğunu söyledi.

Fotoğraf: Deniz Tutcu

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ise “Değerli dostlar, sağlık sıhhat içerisinde seneye tekrar buluşmak dileği ile hepinizi saygıyla selamlıyorum’’ ifadelerini kullanırken sacayaktan geçme sırası  Alay Komutanı Albay Bahattin Murat Yakın’ a geldi. Dileklerini şu şekilde dile getirdi; “Biz askeriz ama savaşın olmadığı, huzurlu bir ortam diliyorum.

Fotoğraf: Deniz Tutcu

Yakın’ın devamında sacayaktan geçen son isim İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci’nin “Huzurlu bir Giresun huzurlu bir Türkiye ve Giresun’un turizm cenneti olmasını diliyorum.’’demesiyle birlikte etkinliğe katılan Ukrayna, Gürcistan Batum, Gürcistan Tiflis, Tekirdağ Süleymanpaşa, İzmir, Bursa Osmangazi ve Giresun halk oyunu ekiplerinden birer dansçı sacayaktan geçip barış dileklerini halkla paylaştılar.

Fotoğraf: Deniz Tutcu

 

Kerim Aksu ve beraberindeki ekip Aksu deresinin kenarına giderek 7 çift 1 tek toplam 15 taşı ‘’Derdim belam denize’’ diyerek özgür bir basın dilediğini belirtti.

Fotoğraf: Deniz Tutcu

Programın ilerleyen saatlerinde Aksu Festival alanında sırasıyla Giresun Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, İzmir Gaziemir Halk Oyunu Ekibi, Gürcistan Tiflis Halk Oyunu Ekibi, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu, Ukrayna Halk Oyunu Topluluğu, Gürcistan Batum Halk Oyunu Ekibi ve Bursa Osmangazi Halk Dansları Topluluğu gösterilerini sergilerken mahalli sanatçılar da parçalar seslendirdi.

Fotoğraf: Deniz Tutcu
Fotoğraf: Deniz Tutcu
Fotoğraf: Deniz Tutcu
Fotoğraf: Deniz Tutcu
Fotoğraf: Deniz Tutcu
Fotoğraf: Deniz Tutcu

Festival kapsamında düzenlenen yarışmalarda ödüller sahipleriyle buluştu.

Fotoğraf: Deniz Tutcu

 

 

 

 

yorum sayısı 221

Yorum yapmak için buraya tıklayın