MANŞET

Giresun’da 8’inci Avrupa Birliği Film Günleri

Giresun’da gerçekleşen film günlerinde insan hakları film gösterimleri büyük beğeni topladı.

Giresun 8. kez düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Film Günlerine ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyor. 13-16 Aralık tarihlerinde Giresun’da Vahit Sütlaş Kongre ve Tiyatro merkezinde yapılacak film günlerine ilişkin düzenlenen basın toplantısına Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu İletişim Bölümü Başkanı Maria Magdalini Kanellopuulou, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ve Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Canan Çelik katıldı.

Film Günlerinin 3. kez Giresun’da gerçekleşeceğini belirten Maria Magdalini etkinlikte insan haklarında farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini, bu nedenle 40 film gösteriminin yapılacağını ve Evrensel İnsan Hakları Beyannamesinin 70. yıl dönümüne denk geldiğini ifade etti.

Fotoğraf: https://www.61saat.com

Festivalin 3. kez Giresun’da gerçekleştirilmesinden dolayı mutlu olduklarını kaydeden Belediye Başkanı Kerim Aksu ise, “ Film gösterimi Giresun, Ankara, İstanbul, Antalya ve Kars ev sahipliğinde Türkiye genelinde 5 ilde gerçekleşecek. Geçtiğimiz 2 yılda ilimizde düzenlenen festivaller hem izleyicileri hem de bizleri mutlu etti. Giresun’un çok sayıda il arasından seçilmesinin nedeni hem yüksek izleyici sayısı hem de halkımızın demokrasi ve evrensel insan haklarına gösterdiği önemden kaynaklanıyor” ifadeleri kullandı.

Etkinliğin başlangıcı olan 13 Aralık Perşembe günü ilk etapta 6 adet kısa film çalışması gösterime sunulurken, festivale  Güre Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri ile birlikte Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İsmail Cem Feridunoğlu katılarak 33 dakikalık “ Binta ve Müthiş Fikri” adlı kısa film çalışmasını izledi. 4 gün süren ve 16 Aralık Pazar günü son bulan İnsan Hakları Film günleri etkinliğinde yaklaşık olarak 40 film gösterimi yapıldı.

Etkinliğin bitiminde düzenlenen panele, Giresun Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama komisyonu koordinatörü Avukat Elvan Şahin ve Giresun Barosu Çocuk Hakları Danışma ve Uygulama Komisyonu Üyesi Özge Üstün katıldı. Panelde söz alan Avukat Elvan Şahin kadın haklarının geliştirilmesi kadın konuk evleri ve çocuk izleme merkezleri kurulacağını Türkiye’de bağımsız yargının olması gerektiğini böylece kadına ve çocuğa şiddetin önlenebileceğini aktardı.

 Fotoğraf:https://giresun.bel.tr

 

Haber: Adem Muştu

yorum sayısı 2

Yorum yapmak için buraya tıklayın