anasayfa çevre Güncel gunimedya MANŞET

Giresun’da 515 bin fidan toprakla buluştu

11 Kasım “Milli Ağaçlandırma Günü” kapsamında, 81 ilde eş zamanlı olarak fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi. “Türkiye Yüzyılına Nefes” temasıyla gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Giresun il genelinde toplam 34 noktada, 500 hektar alanda, 515 bin adet fidan toprakla buluşturuldu. Böylece 2022 yılı sonunda toplam 2 milyon 500 bin fidan “Türkiye Yüzyılına Nefes” olmak üzere dikilmiş olacak.

Vali Ünlü: “Sadece fidan dikmek yetmez” 

Giresun, Kulakkaya Yaylası’nda aynı amaçla yapılan törene Giresun Valisi Enver Ünlü de katıldı. Ünlü etkinliğin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştiğini hatırlatarak, “Ülkemizin ormanlık sahalarını ve ağaç servetini yönetmek, çoğaltmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek, ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak, toplumun çevreye olan duyarlılığına katkı sağlamak ve farkındalığı yükseltmek amacıyla tüm vatandaşlarımızın, her kesimden insanımızın destek ve katılımıyla bugün bizlerde ağaç dikeceğiz” dedi.

Giresun’da geçen yıl 33 noktada, 80 bin adet fidanı toprakla buluşturduklarını ve yıl sonuna kadar dikilen fidan sayısının iki milyonu aştığını ifade eden Vali, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece ağaç dikerek, orman sayısını artırarak, görevimizi yerine getirdik diyemeyiz. İçinde yaşayan canlılarla birlikte ortak hayat alanlarımız olan ormanlarımıza karşı sorumluluklarımızın farkında olacağız. Diktiğimiz her fidanı, oluşturulan her ormanı koruyacağız ve kollayacağız. Ülkemizde ormanlarımızın yarısından fazlası yangınlara karşı hassas alanlarda bulunmakta. Aşırı yüksek sıcaklıklar ve düşük nem, şiddetli rüzgârla birleşince orman yangını kaçınılmaz ve kontrol edilemez hale gelmektedir. Bunun en vahim ve en yakın örneklerini geçtiğimiz yıl 54 ilimizde meydana gelen orman ve kırsal alan yangınlarıyla maalesef deneyimlemiş bulunuyoruz. Bu yaşananları unutmamalı ve gereken her türlü tedbiri almalıyız” dedikten sonra vatandaşlara belirtilen yerlerin dışında piknik ateşlerinin yakılmaması konusunda hatırlatma yaptı.


Yayladaki etkinliğe; Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Selçuk Yıldırım, Vali Yardımcıları Mehmet Fikret Çavuş, Dr. Davut Sinanoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Albay Özgür Özer, İl Emniyet Müdürü Recep Güzelyazıcı, Orman Bölge Müdürü Ahmet Güneş, daire amirleri, kamu kurum ve kuruluşları, odalar ve borsalar, öğrenciler, izci grupları ve sivil toplum gönüllüleri ile vatandaşlar katıldı.

Alınan bilgiye göre bugün 81 ilde 1023 farklı lokasyonda yine her yaştan 100 binlerce kişinin katılımıyla ülke genelinde 4 milyon civarında fidanın toprakla buluşturulması hedefleniyor.

Editör: Zeynep KAYA