anasayfa Eğitim Fakülteden Haberler Güncel gunimedya MANŞET Üniversiteden Haberler

Giresun Üniversitesi’nin 16. kuruluş yıl dönümü kutlandı

Giresun Üniversitesi’nin 16. kuruluş yıl dönümü, düzenlenen törenle kutlandı. Tören Güre Yerleşkesi’ndeki Ömer Halis Demir Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Etkinliğe Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, dekanlar, akademisyenler, kurum müdürleri, sivil toplum örgütleri katıldı.

Giresun Üniversitesi 16. yıl kuruluş yıl dönümü etkinliği saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı. Öğretim üyeleri mini bir konser verdi. Program, açılış konuşmalarıyla ve cübbe giyme töreni ile devam etti.  Giresun Üniversitesi’nin geleceği ile ilgili atılan yeni adımlar, iyileştirmeler, kalite standartlarını yükseltme, misyon ve vizyon hakkında konuşmalar yapıldı.

“Güçlü ve saygın bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz”

Rektör Prof. Dr. Yılmaz Can, Giresun Üniversitesi’nin eksiklerinin farkında olduklarını, bunun için verimli bir şekilde çalıştıklarını dile getirerek şunları kaydetti: “Eksikliklerimizin farkındayız. Altyapımızı hızlandırarak teknik ve sosyal donanımımızı tamamlamaya çalışıyoruz. Akademik sıralamada her yıl basamak basamak yükselmeyi amaçlıyoruz. Zira biliyoruz ki saygın, güçlü bir üniversite ilimizi de saygın ve güçlü kılacaktır.” Sözlerine orta ve uzun vadeli yol haritası oluşturduklarını belirterek devam eden Can, ”Belirlediğimiz yol haritasına göre Güre yerleşkesinde mühendislik, fen ve sosyal bilimler; Aksu yerleşkesinde ise sağlıkla ilgili akademik birimlerimiz yer alacaktır” dedi. Yeni açılan Diş Hekimliği Fakültesi’nde eğitim ve öğretime başladıklarına değinen Yılmaz Can, ” Halen 62 öğrencimiz 1. sınıfta eğitim öğretim hizmeti alıyor. Hoca sayımız 17’ye ulaştı. Hemşehrilerimizin desteğiyle Nizamiye Mahallesi’ndeki eski Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi binasına kurulan Diş Hekimliği Fakültesi Uygulama Hastanesi’ni de çok yakında hizmete açacağız.” diye ifade etti.

Giresun Üniversitesi gelişmiş üniversiteler arasında olmayı hedefliyor

Programa katılan Vali Enver Ünlü, Giresun Üniversitesi’nin eğitim altyapısının, öğretim kadrosunun en iyiye ulaşma yolunda ilerlediğini işaret ederek, ”Giresun Üniversitesi’nin akademik personel sıralaması değerlendirme kuruluşuna göre; 2015 yılında Türkiye’deki üniversiteler arasında 108. olan üniversitemiz bugün itibariyle 85. sıraya kadar yükseldi. 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler arasındaki başarısı da aynı şekilde devam edip 38. sıradan 28. sıraya yükselerek büyük bir başarı gösterdi. Bu başarılar, Giresun olarak bizim de göğsümüzü kabarttı” şeklinde konuştu.

Etkinlik,  aralarında Tirebolu İletişim Fakültesi öğretim üyelerinin de bulunduğu  öğretim üyesi kadrolarına atanan yaklaşık 300 öğretim üyesine profesörlük , doçentlik , doktor öğretim üyesi cübbelerinin giydirilmesi ile sona erdi. Tirebolu İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden Günseli Bayraktutan, Murat Güreşçi, Serpil Karlıdağ profesörlük cübbesi; Şule Karadağ, Murat Birol, Berna Berkman Köselerli ise doktorluk cübbesi giydi.

Haber: İdris Dede –  Elif Duman