Fakülteden Haberler Kültür-Yaşam MANŞET Üniversiteden Haberler

Giresun Üniversitesinde Nevruz Coşkusu

Programa, Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Cin, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mustafa Serkan Soylu, Tirebolu İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım Elmas, Belediye Başkan Vekili Orhan Kurt, üniversitenin akademik kadrosu ve öğrenciler de  katıldı.

Fotoğraf: Sevgi Ağdaş

Kutlamalar İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Beraberinde   açılış konuşmasını yapan  Tirebolu İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım Elmas, “Milleti millet yapan unsurların başında milli kültür gelmektedir. Bu unsurlar arasında gelenekler, görenekler, inançlar, töreler, törenler, bayramlar önemli bir yere sahiptir. Dini bayramlar, milli bayramlar yanında fertleri ve toplulukları yalınlaştıran, bütünleştiren diğer örf ve adetlerimizde vardır. Türk devlet ve akraba topluluklarının en köklü milli bayramı bugün idrak ettiğimiz Nevruz yani yeni gündür.”  ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Sevgi Ağdaş

Devamında mikrofonu devralan  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Serkan Soylu,  “Bugün yeni bir gün. Nevruz baharın gelişini fısıldar kulağımıza. Dostluğu, kardeşliği müjdeler. Nevruz yeni gündür, gün ışığıdır. Nevruz Çin Seddi’ nden Balkanlara ata yurdun bayramıdır. Kardeşliğimizi bir kez daha hatırlatır. Düşmanlarımız, sevmeyenlerimiz çok ama biz en uzaktayız. Bugün tüm dünyaya kardeşliğimizi göstermenin günüdür.” sözlerinin altını çizdi.

Fotoğraf: Sevgi Ağdaş

Etkinlik Devlet Konservatuvarı Halk Oyunları Gösterisi, Uluslararası Öğrenci Topluluklarının Yöresel Dans Gösterileri, örs üzerinde demir dövme töreni ile sürdürüldü. Güre Yerleşkesinde coşkuyla kutlanan “Nevruz Bayramı”  yakılan ateşin üzerinden atlanılması, Nevruz pilavının ikramı ve Nevruz konseri ile son buldu.

Fotoğraf: Sevgi Ağdaş
Fotoğraf: Sevgi Ağdaş
Fotoğraf: Sevgi Ağdaş
Fotoğraf: Sevgi Ağdaş
Etiketler

yorum sayısı 94

Yorum yapmak için buraya tıklayın