MANŞET

Giresun Üniversitesinde “Milli Mücadelede Milli Savunma” Paneli

Fotoğraf: Hilal Kantaş

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve alanında uzman kişilerin konuşmacı olarak katıldığı “Milli Mücadelede Milli Savunma” konulu panel 10 Mart 2018 Cumartesi günü saat 18.00’de Giresun Üniversitesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Fotoğraf: Hilal Kantaş

Milli Savunma Bakanı (MSB),Giresun Üniversitesi (GRÜ), ASELSAN ,ROKETSAN, HAVELSAN, SAGE, MKE,TÜBİTAK ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) işbirliği ile gerçekleştirilen panel,TÜGVA tarafından hazırlanan tanıtım videosu ile devam etti.

Fotoğraf: Hilal Kantaş

TÜGVA Giresun İl Temsilcisi Öğretim Görevlisi Muhammet Anıl Kaya, GRÜ Rektörü Prof.Dr. Cevdet Coşkun, Sayın Vali Harun Sarıfakıoğulları ve Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli programın ilerleyen saatlerinde konuşmalarını yaptılar.

Giresun üniversitesi rektörü Prof. Dr.Cevdet Coşkun sözlerine, Giresun üniversitesinin bu günlere gelmesinde büyük pay sahibi plan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli başta olmak üzere, maddi-manevi desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederek başladı.

Bölgenin önemli sanayi alanlarından biri olan silah sanayinde çalışacak ara eleman ihtiyacını gidermek amacıyla Teknik Bilimler MYO bünyesinde Hafif Silah Sistemleri programının açıldığını söyleyen Prof.Dr.Cevdet Coşkun, “Ayrıca yapay zeka ,robotik, sanal ve arttırılmış gerçeklik teknolojileriyle askeri alanda (serious Games) ciddi oyunlar geliştirerek, askeri personel eğitiminin desteklenmesini sağlamak amacıyla yeni proje önerileri hazırlıyoruz “dedi.

“Panelde konuşan Vali Sarıfakıoğulları ;TÜGVA Giresun İl Temsilciliği olarak panelin düzenlenmesinde emeği geçen başta Muhammet Anıl Kaya kardeşim olmak üzere bütün TÜGVA ailesine teşekkür ediyor, onları yürekten tebrik ediyorum. Bugün ,”Zeytin Dalı “ harekatıyla, dün “Fırat Kalkanı” harekatıyla destansı mücadeleler gösteren ve bu hareket kapsamında şehadet şerbetini içen bütün şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Yine bu mücadelelerde mehmetçiğimizle omuz omuza kahramanca mücadele veren “Özgür Suriye Ordusu”nda şehit olanları da unutmamak gerekir diye düşünüyorum.
Elbette büyük mücadeleler verilirken bunun kaynağını,dayanağını Milli Savunma sanayimiz oluşturuyor. Milli Savunma sanayimizin geliştirilmesi noktasında başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Başbakanımıza ve çok değerli Sayın Nurettin Canikli Bakanımıza emeklerinden, çabalarından dolayı şükranlarımızı ve minnet duygularımızı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Hilal Kantaş

Programın devamında Bakan Canikli; Türkiyenin her geçen gün büyüyüp güçlenen savunma sanayisini ve bu sürecin ülkemiz için öneminin altını çizdi.
“Bir ülkenin savunma sanayisindeki kendine yeterlilik ilkesi ile o ülkenin gücü ve caydırıcı etkisi arasında çok doğrusal bir ilişki vardır. Hatta ekonomik olarak aynı paralelde yer almamasına rağmen özellikle savunma sanayisinde bir yere gelmiş, kendini inşa etmiş ve bu alanda dünyanın kabul edebileceği ürünler ortaya koymuş ülkelerin uluslararası arenada ve siyasette ağırlığı ve saygınlığı olmuştur. Savunma sanayisinde görünürde bir şeyler üretebiliyorsanız dünyada da varsınız demektir. Türkiye toprak bütünlüğünü kesinlikle koruyacaktır ve bu konuda asla taviz vermeyecektir. Bağımsızlığı ve özgürlüğü için her türlü bedeli ödeyecektir. Bu kararlılığını terör son buluncaya kadar sürdürecektir.” vurgusu yapan Canikli, video gösterimi ile savunma silahları hakkında bilgi vererek konuşmasını sonlandırdı.

Fotoğraf: Hilal Kantaş

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’ye; Vali Harun Sarıfakıoğulları’na, GRÜ Rektörü Prof.Dr.Cevdet Çoşkun’a ve TÜGVA Giresun İl Temsilciliği adına İl Temsilcisi Öğretim Görevlisi Muhammet Anıl Kaya tarafından hediye takdim edildi.

Fotoğraf: Hilal Kantaş

Program “Milli Mücadelede Milli Savunma “ paneli ile devam etti. Panele konuşmacı olarak; ASELSAN Kurumsal Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Hazerfan Oruç ve İnsan Kaynakları Sistem Geliştirme Müdürü Ongun Can Özkaya , ROKETSAN Mühendislik Direktörü Cenk Önem HAVELSAN Genel Müdür Yardımcısı Savaş Yanık, TÜBİTAK –SAGE Müdür Yardımcısı Ahmet Göçmez , Makine Kimya Enstitüsü AR-GE Daire Başkanlığı Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Selim Gemici katıldı.


Milli Mücadelede Milli Savunma adlı panel fuaye salonunda verilen kokteyl ile son buldu.

yorum ekle

Yorum yapmak için buraya tıklayın