MANŞET Üniversiteden Haberler

Giresun Üniversitesi’nde Mezuniyet Coşkusu

Bu yıl  13’üncüsü düzenlenen Giresun Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı Mezuniyet  Töreni 20 Haziran 2019 tarihinde  Giresun Atatürk Stadyumunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene; Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Yılmaz Can, Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Güven Özdem, Tirebolu İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım Elmas, Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Giresun İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Murat Yakın, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hasan Koçyiğit, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Görele Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, Yağlıdere Kaymakam Vekili Burak Baykut Öz, Güce Belediye Başkanı Aytekin Geçgel, Çamoluk Belediye Başkanı Fatih Düz, Keşap Belediye Başkanı Mehmet Emür, Dereli Belediye Başkanı Kazım Zeki Şenlikoğlu, Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar, Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karadere ve  farklı üniversitelerden rektör ve il parti temsilcilerinin yanı sıra mezun öğrencilerin aileleri de katıldı.

Ayrıca tören öncesinde halk oyunları gösterileri ve kortej yürüyüşü de gerçekleştirildi.

Programda, Giresun Üniversitesi birincisi ve aynı zamanda Tirebolu iletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi Mahmut Ceran kürsüyede yerini alarak yaptığı konuşmada;    Arapçadan Türkçeye geçen mezun kelimesinin anlamının bir okulu bitirerek diploma almış bir kimseye işaret ettiğini vurgulayarak mezuniyet’in sadece diplomayı alan öğrencileri değil diplomayı almada destek olan aileleride içerdiğini ifade etti.

Ceran, “Her türlü adaletsizliğe karşı dimdik duracağız. Bu okuldan aldığımız doktrinlerle vereceğimiz adalet mücadelesinde lütfen bizleri destekleyin”  diyerek sözü Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Yılmaz Can’a devretti.

Can yaptığı konuşmasında hedefinin Giresun Üniversitesini yüzeylere taşımak olduğunu, bu hedefe yürürken hiçbir ayrım yapmadan hiç kimseyi dışlamadan; farklılıkları zenginlik bilerek tüm üniversite çalışanlarını kucaklayarak, potansiyeli harekete geçirip üniversiteyi yükseklere taşımak istediğini önemle belirtti. Ayrıca iyi işlerin; bir demokratik düzenin varlığı için hem de ekonomik kalkınma için eğitimin ön şart olduğunu ve eğitimin en üst seviyede verildiği yerlerin üniversiteler olduğunu ve bu alanda ülkelerin kalkınmasında, gelişmesinde önemli bir yeri olduğunu da önemle vurgulayarak mikrofonun başında Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve ardından Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları yerini aldı.

Şenlikoğlu, “Giresun sizlerle beraber anlamlıdır ve daha güzel daha iyi işlere imza atacaktır. Sizlerin gitmiş olduğu şehirlerde bundan sonraki yaşantınızda almış olduğunuz başarılarda bizler mutlu olacağız” dedi.

Sarıfakıoğulları, üniversitenin 13 yaşında olduğunu ve çok önemli potansiyeli bünyesinde barındırdığını, üniversitenin adeta kendilerinin potansiyel enerjisi olduğu hususuna değinerek şunları da sözlerine ekledi:  “Başta size emek veren sevgili ailelerinize, çok değerli öğretim elemanlarımıza teşekkür ediyorum.

Törenin devamında dereceye giren öğrencilere; Tirebolu İletişim Fakültesİ’nden Mahmut Ceran’a(birinci) Vali Harun Sarıfakıoğulları,   Bulancak Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’ndan Cansu Köksal’a(ikinci) Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hasan Koçyiğit,  Fen Edebiyat Fakültesi’nden Enver Özbay’a(üçüncü) Aytekin Şenlikoğlu tarafından plaketleri takdim edildi.

Program;  Mahmut Ceran’ın  yaş kütüğüne adını çakmasıyla, mezuniyet keplerinin atılmasıyla ve  öğrencilerin Türk bayrağı eşliğinde stadyumda yürüyüşüyle son buldu.