Fakülteden Haberler MANŞET Üniversiteden Haberler

Giresun Üniversitesinde İLDEK Toplantısı

27’incisi düzenlenen İletişim Fakültesi Dekanlar Konseyi (İLDEK) toplantısı 18-19 Nisan tarihleri arasında Tirebolu İletişim Fakültesi Prof. Dr. Taner Karahasanoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan toplantıya; Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Serkan Soylu, İLDEK Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz,  İLDEK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ergün Yolcu, Prof. Dr. Asaf Varol, Prof. Dr. Nazım Elmas, Prof Dr. Abdülrezak Altun, Prof. Dr. Hatice Çubukçu ve Türkiye genelindeki İletişim Fakültelerinden toplam 50 dekanın yanı sıra Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır’da katıldı.

Haber- Fotoğraf: Merve Atinar – Mehmet Keleş

Açılış konuşmasını yapan Tirebolu İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım Elmas: “Fakültemizin bölüm ve ana bilim dallarının gelecekte ortaya çıkacak yeni iş alanlarına cevap verecek nitelikte düzenlenmesi bu vesileyle gerekli olmaktadır. Mezunlarımızın toplumun beklentilerine göre bir eğitim alması ve kendini bu alanda aranan bir eleman olarak hazırlaması gerekir. İletişim fakültelerinde yetişen öğrencilerin ülkesini ve dünyayı doğru anlayan ve açıklayan bilimsel ahlaka uygun araştırma yapan toplum  ve kamu yararını gözeten bireyler olması için çalışmalar yapılması bu toplantının gayeleri arasındadır” ifadelerini kullanarak mikrofonu Aysel Aziz’e devretti.

Aziz’in İLDEK toplantısının geçmişine dair; ilk kez 1999 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin organizasyonuyla başladığını, az sayıda fakültenin gerçekleştirdiğini ve günümüze kadar bu şekle geldiğini belirtmesiyle birlikte konuşmasını yapmak üzere Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Soylu kürsüde yerini aldı.

Soylu’nun iletişimle ilgili; “İletişim eğitiminin sorunlarının tartışıldığı İLDEK toplantısının 27’incisine ev sahipliği yapmanın onurunu ve mutluluğunu sizlerle paylaşıyoruz. Yaşadığımız çevrenin en önemli olgularından biri olan iletişim, önümüze birçok fırsatları sunarken beraberinde çözüm bekleyen yeni sorunlarla da bizleri karşı karşıya bırakmaktadır. İletişim Fakülteleri bünyesinde hem iletişim disiplininden hem de son derece disiplinlerarası bir alan olduğu için diğer disiplinlerden akademik birikime ihtiyaç duymaktadır” sözlerinin ardından Prof. Dr. Aysel Aziz tarafından kendisine plaket takdim edildi. Daha sonra Prof. Dr. Asaf Varol İLDEK’in tarihi hakkında kısa bir sunum gerçekleştirerek kurulduğu andan bugüne kadar olan görsel materyalleri konuklara sundu.

Açılış konuşmalarının son bulmasıyla birlikte ilk gün oturumlarına geçildi.

Yapılan oturumlarda; üniversite sınavı yerleştirme puanları, öğretim görevlilerinin istihdamı, üniversitelerin dijitalleşmesi ve aralarındaki bilgi akışı, öğrencilerin dil ve beceri yeteneklerini arttırmaya yönelik konu başlıkları ele alındı.

Toplantının ikinci günü ise; Giresun Üniversitesi ve Tirebolu İletişim Fakültesi’nin tanıtım filmlerinin gösterimiyle başladı. Ardından Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, YÖKAK faaliyetleriyle ilgili bir bilgilendirme sunumu yaptı. İLDEK Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz, katılımından dolayı kendisine plaket takdim etti.

İkinci gün oturumunda ise Prof. Dr. Aziz, “Akreditasyon içi İLDEK Kurum Bilgilendirme Çalıştayı” başlıklı sunumu gerçekleştirdi.

 

Oturumdan sonra gelen konuklara katılım belgeleri verilmesiyle gelecek yıl toplantının Pamukkale Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yapılmasına karar verildi. İki yılda bir yapılan İLDEK ve İletişim Araştırmaları Derneği (İLAD) birlikteliğinde yapılan sempozyumun ise İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yapılması kararı alındı. Ayrıca İLDEK Yönetim Kuruluna yeni üyelerin seçimi yapıldı.

Toplantı sonunda İletişim Fakültelerinin görüşlerinin alınarak çerçeve derslerin belirlenmesi, akademik teşvik ödeneği konusunda fakültelerin mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla rapor hazırlanarak Yüksek Öğretim Kurumu’na (YÖK) sunulması, 100/2000 YÖK doktora bursunun fakülteler içerisinde yaygınlaştırılması için YÖK nezdinde girişimde bulunulması ve öğretim görevlisi alımlarının fakültelerin uygulamalı bölümlerini kapsayacak şekilde genişletilmesi kararları alındı.

İLDEK toplantısı ev sahibi Tirebolu İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım Elmas’a, İLDEK olarak hazırlanan plaketin takdim edilmesi ile son buldu.

Ozan Akdemir

İLDEK toplantıları kapsamındaki programın üçüncü gününde  ise katılımcılar Giresun Kalesi ve Kümbet yaylasını kapsayan gezi programına katıldılar.

Haber/ Fotoğraf: Merve Atinar, Mehmet Keleş

Etiketler

yorum sayısı 3

Yorum yapmak için buraya tıklayın