MANŞET Üniversiteden Haberler

Giresun Üniversitesinde Girişimcilik ve Kariyer Günleri

Fotoğraf: Ezgi Türe

Programın açılışına, Vali Harun Sarıfakıoğulları, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Karakaş İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sarı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Soylu, Meslek Yüksekokulları Koordinatörü ve Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nazım Elmas, İŞKUR Genel Müdürlüğü İstihdam Daire Başkan Vekili Ekrem Kayacı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, iş adamları, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler de katıldı. 2. İstihdam günleri, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte başladı.

Fotoğraf: Ezgi Türe

Açılış konuşmasını yapan MYO Koordinatörü Prof. Dr. Nazım Elmas, “Bilgiye giden yolda en önemli kurum olan üniversiteler araştırmalarını insanların ihtiyacı olan alanlarda kullanıma sunmak durumundadır. Elde edilen bilimsel sonuçları ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşıp teoriden pratiğe geçen bir anlayışı sergilemek durumundandır. Ülkemizde birçok alanda çalışmalar yapılıyor, teknolojik gelişmeler ortaya çıkılıyor. Bu bağlamda Giresun Üniversitemizinde bölgesel olarak yapması gerekenleri öne çıkaran çalışmalar içinde olduğunu sunmak istiyorum. Daha geçen haftalar içerisinde üniversitemiz teknik elemanlarıyla, makine mühendisleriyle ve makine mühendisliği öğretim elemanlarıyla sanayideki iş adamlarımızı bir araya getirip eğimli arazide makineli tarım nasıl olabilir buna ait bir çalışmamızı Giresun Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirdik. Ayrıca öğrencilerimizin teorik bilgilerini pratiğe aktarabilmeleri kapsamında bu istihdam şenliğimiz içerisinde öğrencilerimizin hazırladıkları projeler var. Onların hayalleriyle iş adamlarımızın beklentilerini buluşturduğumuz bir proje yarışmasını uyguladık. Yirmi iki projemiz bu yarışmaya katıldı. Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz istihdam şenliği fuarımızda  biz aynı zamanda iş adamlarımızın aynı zamanda Giresun Üniversitesiyle işbirliği içerisinde olmasını da arzu etmiştik. Bu kapsamda iş adamımız Metin Koç üniversitemize 400.000′ i aşkın bir miktarda makine teçhizat ve bunların konulduğu binaları yaparak üniversitemize büyük bir  destek verdi. Teşekkür ediyoruz” dedi. Elmas,  şenlik boyunca iş adamlarının ve öğrencilerin nelerden yararlanabileceği konularına da kısaca yer vererek mikrofonu Giresun Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Mustafa Sarı’ ya devretti.

Fotoğraf: Ezgi Türe

Sarı, Girişim ve Kariyer Günlerinin amacıyla ilgili; “Yerel düzeyde faaliyet gösteren kurum, kuruluş ve işletme sahipleri ile çalışma hayatına yeni atılacak olan gençleri buluşturarak bilgi paylaşımını ve İş kurmalarına aracılık etmektir. Kariyer günleri iş gücü piyasasına yeni girecek bireyleri çalışma hayatına hazırlamak, çalışabilecekleri iş yerleri hakkında bilgiler edinmelerini sağlamak  rehberlik etmek, başarılı bürokrat ve iş adamlarının deneyim ve tecrübelerinden faydalanmalarını sağlamaktır.” konuları üzerinde durdu.

Fotoğraf: Ezgi Türe

“Girişim Risk Alan Kişidir”

Programın devamında konuşmasını gerçekleştirmek üzere sahneye çıkan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu;  girişimcinin eşittir risk alan kişi olduğunu söyleyerek öğrencilere risk almanın öneminden bahsederken, etkinlikte yer alan bir diğer önemli isim  İŞKUR Genel Müdürlüğü İstihdam Daire Başkan Vekili Ekrem Kayacı; ekonomik istihdamdaki büyüme oranlarına, yıllara göre istatiksel verilere ve yürüttükleri çalışmaları  anlatarak katılımcıları bilgilendirmesiyle Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun kariyer günleri kapsamında konuşmak üzere kürsüde yerini aldı.

Fotoğraf: Ezgi Türe
Fotoğraf: Cevdet Coşkun

“İş kuran mezunlar istiyoruz.”

Coşkun, temel amaçlarının öğrencilerin iş adamlarıyla buluşmalarını sağlamak olduğunu ve öğrencilerinden de bu buluşmadan kazanımlar elde edeceğini , özel sektör ve devletin fikri olanlara çok ciddi teşvikler sağladığını söyleyerek öğrencilerin iş arayan değil, iş bulan değil, iş kuran mezunlar olarak ayrılmalarını temenni ettiklerinin önemini belirtirken, iş adamlarından da mezun olan bireyler  için  destek beklediklerini ifade etti.  “Geçen sene yapmış olduğumuz  1. İstihdam ve Tanıtım Fuarında Giresun’ lu iş adamlarımızdan Sayın Metin Koç, bu konuda öncülük yaparak, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulumuz bünyesinde ekonomik değeri yüksek ve önemli bir  mesleki eğitim ünitesi kurma sözü verdi ve bu geçen bir yıl içerisinde sözünü tuttu ve bize bugün Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu kampüsünde binasıyla birlikte çok kıymetli bir mesleki eğitim ünitesi kazandırdı. Ben kendilerine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum ve böyle katkıları bütün Giresun’lu iş adamlarımızdan bekliyorum”  diyerek eğitime harcanan paranın israf olmadığının altını çizdi. Coşkun, şansa inanmak gerektiğini ve risk almadan başarılı olunamayacağı hususunu da ayrıca dile getirdi.

Fotoğraf: Giresun Üniversitesi

“Sosyal ve İnsani Beşeri İlişkiler Önemli”

Cevdet Coşkun’ un beraberinde günün anlamıyla ilgili Vali Harun Sarıfakıoğulları, öğrencilere, sadece çalışmamaları gerektiğini,  sosyal ve  insani beşeri ilişkilerin de önemli olduğunu ve kendilerini mutlaka yenilemeleri konusunda tavsiyelerde bulundu. Çok iyi bir toplum bilim, çok iyi insan bilmenin gerekliliklerinin önemi üzerinde durarak kendi hayat deneyimlerini katılımcılara aktardı.

Fotoğraf: Ezgi Türe

Vali Harun Sarıfakıoğulları ve Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun, iş adamı Metin Koç’a teşekkür plaketini ve hediyesini taktim etti. Beraberinde  2017 yılında çeşitli dallarda ödül almaya hak kazanan firma sahiplerine ve  2. Mesleki Proje Yarışmasına katılan 21 proje sahibi öğrenci gruplarına  teşekkür belgeleri ve hediyelerinin değerli isimler tarafından verilmesiyle Fen-Edebiyat Fakültesinin  giriş katında kurulan fuarın açılışı protokol tarafından yapıldı.

Fotoğraf: Ezgi Türe
Fotoğraf: Ezgi Türe
Fotoğraf: Giresun Üniversitesi

“İş Adamları Konuşuyor”

Programın ilerleyen saatlerinde Giresun Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonunda  Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Serkan Soylu’nun başkanlığında İş adamları Hakan Yılmaz, Nurettin Ocak, Yaşabey Kalebaşı, Mustafa Kuruca ve Muammer Ceylan’ın konuşmacı olarak katıldıkları bir panel gerçekleştirildi. Panelde iş adamları kendi hayat hikayelerini, yaşadıkları zorlukları, geldikleri konumlara nasıl sahip olduklarını  anlatarak öğrencilere başarıya giden yolda tavsiyelerde bulundular.

Fotoğraf: Ezgi Türe

Panel, öğrenciler ve iş adamları arasındaki sohbet havasıyla son bulurken kendilerine katılım belgeleri takdim edildi.

Fotoğraf: Ezgi Türe

Girişimcilik ve Kariyer günlerinin ikinci gününde  Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Genç’in öncülüğünde iş adamları Hasan Ali Karaman, Hasan Ekmen ve Ahmet Maraş, kendilerini izlemeye gelen  öğrencilere iş hayatında dikkat etmeleri gereken konular hakkında kendilerinden yola çıkarak önerilerde  bulundular.

Fotoğraf: Giresun Üniversitesi

Etkinliğin son oturumu  Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Kölemen’in başkanlığında;  Hakan Karakaş, Köksal Gündoğdu, Halil Ak, Fuat Kuş ve Cengiz Elmalı içerisinde  bulundukları, sektörlerde yaşadıkları  problemler ve çözümü üzerine izledikleri yollardan bahsettiler.

Fotoğraf: Giresun Üniversitesi

İki gün süren “7. Giresun Girişimcilik ve Kariyer Günleri ve 2. İstihdam Şenliği” İŞKUR tarafından hazırlanan “İş Arama Becerileri” başlıklı sunumla sona erdi.

yorum sayısı 213

Yorum yapmak için buraya tıklayın