MANŞET Üniversiteden Haberler

Giresun Üniversitesi’nde ‘Balkanlardan Türkiye’ye Göçler ve Türkiye’nin Balkanları’Konulu Panel

Giresun Üniversitesi Küresel Analiz Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Balkanlardan Türkiye’ye Göçler ve Türkiye’nin Balkanları’ konulu panel 25 Ekim 2017 tarihinde Ömer Halisdemir Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Panel Küresel Analiz topluluğu başkanı  Selçuk Özçelik’in açılış konuşmasıyla başladı.Devamında konuyla ilgili konuşmacıların bilgilendirmeleriyle devam etti.
Konuşmacı Gizem Cansız ‘AB’nin Balkan Ülkelerine karşı izlediği politika çerçevesinde balkanlardan Türkiye’ye göç konusunu anlattı . Konuşma sırasında Balkanlardaki ülkelerin sorunlarının, Kopenhag kriterlerinin, Makedonya – Arnavutluk iç çatışmalarının ve Karadağ sorunlarının yanı sıra uyuşturucu ve  silah kaçakçılığı gibi konulara da değindi.

Bir diğer konuşmacı Ayşenur Aydın ‘1990 sonrası Türkiye’nin Balkanlardaki Askeri Varlığı’ konusunu işledi. Bosna Hersek – Sırbistan , Çentik gruplarının yaptırımları, BM’ye üye olan Bosna Hersek’in  Sırbista’nı durduramayışı ve Dayton Antlaşması hakkında bilgi verdi . Türkiye’nin bu süreçte ekonomik yardımları, çeşitli tarihi eserlerin restorasyonu gibi konulara da değindi.

Aydın’ın konuşması ile sözü devralan Kazım Kul  “Dayton Sonrası Etkinlik Federalizm ve Günümüz Kosova Örneği” konusunda bilgi verdi ayrıca Titon’un insanlık dışı uygulamaları, Faşizm, etkin faşizm, fedaralizim ,Komünizm tanımlarını ve sistemlerinin oluşum şekillerini aynı zamanda uygulamalarını anlattı. 1992-1995 Bosna Savaşında 200 bin kişinin katledilmesi, 40 bin kadının sistematik tecavüze uğradığını da hatırlattı . Konuşmasının sonunda Bilge kral olarak tanınan Aliyaa İzzet Begoviç’in “Bizde zalimlerden olursak, zulme karşı savaşmamızın bir anlamı kalmaz.” sözüyle konuşmasını bitirdi.

Boşnak Medya Müdürü Zeynep Işıl Hamziç ise aynı şeylerin  kendi ailesininde başına geldiğini söyledi.Yakın tarihte Bosna Hersek’te yapılanları milletsiz kavramlarını ve Çingene kavramlarını değerlendiren Hamziç, Müslümanların uğradığı saldırı ve katliamlar Aliya İzzet Begoviç’e dayatılan mecburi kalınmış olan Dayton antlaşmasının imzalatılması kadınların tecavüze uğraması gibi konulara da vurgu yaptı.
Son olarak Nuray Güneyin ‘ 21. Yüzyılda Balkanlardaki Barış ve Güvenliğin Oluşumunda Türkiye’nin Etkisi’ hakkında bilgi verdi ve Balkanlar’ın bizim kardeşimiz olduğunu unutmamamız gerektiğini hatırlattı ardından dinleyicilerin sorularını cevapladı .

Panelin sonunda Küresel Analiz Topluluğu Başkanı Selçuk Özçelik konuşmacılara teşekkür belgelerini takdim etti.

 

yorum sayısı 2.551

Yorum yapmak için buraya tıklayın