Fakülteden Haberler MANŞET Üniversiteden Haberler

Giresun Üniversitesinde Akademik Açılış Heyecanı

Fotoğraf: Cansu Sezgin

Giresun Üniversitesi 2018-2019 yılı “Akademik Açılış Töreni” 10 Ekim 2018 tarihinde Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan açılışa; Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hasan Koçyiğit, Belediye Başkan Vekili Ahmet Yusufağaoğlu, Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Jandarma Komutanı J.Alb.B. Murat Yakın’ın yanında, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin il temsilcileri, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, GRÜ akademik ve idari personeli ile öğrenciler de katıldı.

Fotoğraf: Cansu Sezgin

Program Dr. Öğr. Üyesi Halis Gürkan Kırankaya ve orkestrası tarafından hazırlanan müzik dinletisi ile başladı ve devamında Öğrenci Konseyi Başkanı Muhammed Faruk Aktaş öğrenciler adına bir konuşma yaptı. Aktaş; üniversitelerin gelişimine dair söylemlerde bulunarak mikrofonu açılış konuşmasını yapmak üzere Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun’a devretti.

Fotoğraf: Cansu Sezgin
Fotoğraf: Cansu Sezgin

“Bilgi, Erdem ve Güçtür”

Coşkun, Giresun Üniversitesinin gelişimi ve başarısına dair sayısal bilgilendirmelerde bulunarak; “Çağımız bilim anlayışında, bilimsel bilgi hem erdem hem de güç olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla bilimle iştigal eden, bilim üreten toplumlar erdemli ve güçlü bireyler üretirler. Üniversiteler yaklaşık bin yıla yakın bir zamandır bilimsel bilginin üretildiği ana kurumlardır. Bu anlamda, gerek ülkemizin küresel güç olma, gerekse de 21. yy hedeflerine ulaşabilmesi için nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde üniversitelerimiz en önemli rolü üstlenecektir’’ dedi.

Fotoğraf: Cansu Sezgin

Coşkun ayrıca projelerle ilgili; ‘’Öğrencilerimizin meslek seçimi konusunda kendilerine daha sağlıklı bir mihmandarlığa ve mentorluğa ihtiyacımız vardır. Yine akademik özgürlük, üniversitelerimizin gelişmesi için asla taviz verilmemesi gereken en önemli hususlardan biridir. Ayrıca, ülkemizin gelecekteki hedeflerine uygun olarak üniversitelerimizin yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Bu anlamda Cumhurbaşkanlığının himayesinde YÖK tarafından yürütülen Araştırma üniversitelerinin belirlenmesi ve Üniversitelerimizin Bölgesel Kalkınma  Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması projeleri önemli adımlar olarak değerlendirilebilir. Bu kapsamda üniversitemiz almış olduğu senato kararıyla kendisine ihtisas alanı olarak Kanser tedavisi, Araştırmaları ve Onkoloji Rehabilitasyon Köyü Projesi olarak belirlemiştir. Bu projenin kabul edilmesi durumunda Üniversitemiz diğer alanlardan feragat etmeksizin bu alanda araştırmalarını yoğunlaştıracaktır.” ifadelerine de yer verdi. Beraberinde  sahneyi Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları’na bıraktı.

Fotoğraf: Cansu Sezgin

Sarıfakıoğulları özellikle kız çocuklarının okutulup okutulmama durumundan da söz ederek,  günümüzdeki eğitimle ilgili genel bir değerlendirmede bulundu. Eskiye nazaran daha iyi bir eğitim olduğunu, bunların yanı sıra eğitim camiasında yaklaşık 25 bin profesörden yarısının kadın olduğunu ve bu durumun gurur verici olduğunu söyledi. Bu milletin ancak okuyan ve kendisini geliştiren beyinlerle birlikte kendi değerlerine de sahip çıkarak bu müdahalelere karşı çıkabileceği hususlarına da  değinmesiyle  “Uluslararası Dengeler ve Türk Dış Politikası” başlıklı açılış dersi için Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan yerini aldı.

Fotoğraf: Cansu Sezgin

Erhan; “Periyodik faktörler, her dönem kendi dinamiğini oluşturan faktörlerdir. Her dönemin kendine has küresel, bölgesel ve iç siyasi bir takım dinamikleri vardır. Türk dış politikasını oluşturan dört temel unsur vardır. Bunlar; coğrafya, tarih, nüfus ve esas milli siyasi hedef yani çağdaşlaşma. Türkiye, coğrafi olarak önemli bir kesişme noktası üzerinde bulunduğundan yüzyıllar boyunca dış politikamız buna bağlı olarak gelişmiştir.” diyerek dış politika ilişkilerine dair çıkarımlarda bulundu.

Fotoğraf: Cansu Sezgin

Açılış, Erhan’a  günün anısına hazırlanan plaket  ve hediyeleri, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları ile  Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun  tarafından takdim edilmesi ve Rektörlük Fuaye Salonunda düzenlenen kokteyl ile son buldu.