MANŞET Üniversiteden Haberler

Giresun Üniversitesi ve CERN İşbirliği Sürüyor

Giresun Üniversitesi Enerji Topluluğu tarafından düzenlenen “ Türkiye’nin CERN’e Ortak Üyeliğinin Getirdiği Fırsatlar ve TOBB-CERN Sanayi İrtibat Ofisi Tanıtım Semineri ” 22 Aralık 2017 tarihinde Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Seminere Giresun Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlkay Türk Çakır, TOBB Başkanlık Özel Müşaviri ve CERN Türkiye Sanayi İrtibat Görevlisi M. Hakan Kızıltoprak, Türk Hızlandırıcı Merkezi Proje Yürütücüsü Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü ve Hızlandırıcı Teknolojileri Enstitüsü Prof. Dr. Ömer Yavaş konuşmacı olarak katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, “ CERN, en büyük araştırma merkezi. Binlerce bilim adamı, teknik personel, öğrenci bu merkezde bilim yapıyor. Şu anda 22 tane üyeye ulaşmış durumda. 4 tane de ortak üyesi var. Türkiye’de bu üyelerden birisi. FCC Kollaborasyonu yani gelecekte ki dairesel çarpıştırıcı ile ilgili olarak CERN ve Giresun Üniversitesi arasında bir mutabakat  zaptı imzaladık ve üniversitemiz bu anlamda CERN ile uluslararası işbirliğine dahil oldu. diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Seminerde CERN, ATLAS Deneyi ve FCC Kollaborasyonu hakkında konuşan Prof. Dr. İlkay Türk Çakır, CERN, parçacık fiziği araştırmaları yapan bir merkez. Dünyada birçok milletten, yaklaşık 113 millet, 608 üniversiteden 13000 araştırmacının çalıştığı bir platform ve en önemli özelliği de www nun doğduğu yer olması. CERN 1954 yılında 12 tane Avrupa ülkesi tarafından kurulmuş ve “ Barış için bilim ” sloganıyla ortaya çıkmıştır.  sözleriyle yerini M. Hakan Kızıltoprak ’a bıraktı.

 

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ile İş Fırsatları ve İhale İlanları, TOBB CERN Türkiye Sanayi İrtibat Ofisi ile ilgili bilgilendirme yapan Kızıltoprak’ın verdiği bilgilere göre 2016 senesinde yapılan alımlarda toplam 242 milyon CHF (İsviçre Frank) değerinde mal alındı. Mobilya, cıvata, somun, parça kablo tarzında pek çok alımlarda bulunuldu.Yine 2016 yılında 50000-200000 CHF  arasında 81 ihale açıldı. Bunun 26’sına 37 firma ilgi gösterdi. 12 projeye 16 firma teklif verdi. 4 firma birinci oldu. 2 firma ikinci oldu.

Kızıltoprak,  Yapılan alımlara baktığımızda CERN uluslararası bir organizasyon olduğu için hiçbir ülkenin ticari ve yahut kurallarına bağlı değil. Vergileri yok. Kendi başına bir kurum. Kendi kuralları var. Satın alma grubunun misyonundan en önemlisi oraya para koyan tüm ülkelere aynı zamanda da dengeli bir geri dönüş. Yani bir ülkeye geri dönüş kat sayısı diğer ülkeden daha fazla ise o geri dönüş az olan ülke için birtakım avantajlar sağlıyor.diyerek mikrofonu Ömer Yavaş’a devretti.

Hızlandırıcı Teknolojileri- Sanayi İlişkisi: Dünya’dan ve Türkiye’den Örnekler adlı konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Yavaş, “ 100 liranın 1 lirasını bilime harcıyoruz.” sözleriyle konuşmasına başladı. Hızlandırıcı dağılımının Amerika ve Japonya da yoğun olduğundan bahseden Yavaş, “Japonya zengin olduğu için mi başarılı, başaralı olduğu için mi zengin?“ sorusuyla salondakileri düşündürdü.

Seminer Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Çoşkun’ un konuşmacılara katılım belgelerini takdim etmesiyle son buldu.