Fakülteden Haberler MANŞET Üniversiteden Haberler

Giresun Üniversitesi’ nin 12.Yıl Kutlamaları

Etkinlik Atatürk Anıtı’na Rektör Cevdet Coşkun tarafından çelenk koyulması,saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ nın okunmasıyla birlikte başladı.

Fotoğraf: Giresun Üniversitesi
Fotoğraf: Ezgi Türe

Devamında, Giresun Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim üyeleri Prof. Dr. Vasıf Hasanoğlu’ nun piyano ve Doktor Öğretim Üyesi Halis Gürkan Kırankaya’ nın klarnet eşliğinde müzik dinletileri gerçekleştirildi.

Fotoğraf: Ezgi Türe
Fotoğraf: Ezgi Türe

Kutlamaların ilk aşaması son bir yılda  yeni unvanlara yükselen öğretim elemanlarının cübbe giyme töreniyle sonlandırıldı. Tirebolu İletişim Fakültesi akademisyenlerinden   profesyonellik kadrosuna atanan; Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof, Dr. Safiye Kırlar, Gazetecilik Bölümü Ana Bilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nejdet Ekinci, Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Bölümü Ana Bilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nazım Elmas, doçentlik kadrosuna atanan; Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü İletişim Bilimleri Ana Bilim dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Günseli Bayraktutan,  Gazetecilik Bölümüne öğretim üyesi olarak atanan Doktor Öğretim Üyesi Barış Yetkin, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümüne atanan Doktor Öğretim Üyesi Hayrettin Orhanoğlu ve Radyo Televizyon ve Sinema Bölümüne Doktor Öğretim Üyesi olarak atanan Mesut Coşkun’ da cübbe giyerek belgelerini aldılar.

Fotoğraf: Giresun Üniversitesi
Fotoğraf: Ezgi Türe
Fotoğraf: Ezgi Türe
Fotoğraf: Ezgi Türe
Fotoğraf: Ezgi Türe

Programın ilerleyen saatlerinde  Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Jandarma Alay Komutanı Murat Yakın, İl Genel Meclis Başkanı Abdullah Mürşit Gürel, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Bilgin, Sahil Güvenlik Komutanı Vekili Muhammet Ali Taşkın, ilçe belediye başkanları, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin protokolde yerlerini almasıyla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak Tirebolu İletişim Fakültesi tarafından hazırlanan kuruluşundan bugüne Giresun Üniversitesi’ nin tanıtım filmi sunuldu.

Fotoğraf: Ezgi Türe
Fotoğraf: Ezgi Türe

Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Şenol Sancak’ın sunumuyla Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Aslantürk konuşmasını yapmak üzere sahnede yerini aldı. Aslantürk, Giresun Üniversitesi’ nin kısaca tarihine, günümüzdeki gelişmelerine, 15 Temmuz olayına ve Zeytin Dalı operasyonuna değinerek mikrofonu Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun’ a devretti.

Fotoğraf: Ezgi Türe

Coşkun, “Öncelikle üniversitemizin kuruluşundan başlayarak bugünlere gelmesinde çok büyük katkıları olan başta Cumhurbaşkanımız, Milli Savunma Bakanımız olmak üzere bugüne kadar üniversitemize katkı sağlayan, hizmet eden valililerimize, belediye başkanlarımıza, milletvekillerimize, üniversitemizin ilçe birimlerindeki iş adamlarına kısaca maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen herkese şükranlarımı sunuyorum.” diyerek başladı. Devamında, “Bilim filozofları bilgiyi hem bir erdem hem de bir güç olarak tanımlamışlardır. İçinde bulunduğumuz yüzyılda bilim daha çok bir güç olma özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Üniversiteler ise hiç şüphesiz bu gücün fabrikalarıdır, üretim merkezleridir. Zira bilgi topluluğunun önünü açan özgür ve eleştirel düşünmenin, sorgulama ve araştırmanın, yenilikçi ve yaratıcı düşüncenin ana kaynağı şüphesiz üniversitelerimizdir. Dünyanın yakın tarihine baktığımızda bölgesel ve uluslararası güç olma yönünde gelişme gösteren ülkelerin bu başarılarındaki en büyük payın üniversitelerde olduğunu görürüz. Tarihin ülkemize ve milletimize yüklediği görev ve sorumluluğun ifasında çağın gerektirdiği bilgi, teknoloji, sanayi ve üretim gücünün önemini tartışamayız. Bu bağlamda Giresun Üniversitesi de kurulduğu günden itibaren ilimizin ve ülkemizin kültürel, ekonomik, bilimsel alanda gelişmesinde ciddi katkılar yapmış bir bilim yuvasıdır. ” konularının altını çizdi.

Fotoğraf: Ezgi Türe

Giresun Üniversitesi’ nin sayısal verilerine değinerek; “Üniversitelerin görevi şüphesiz sadece bilgiyi üretmek değil, onun bir bölümünü sanayinin, ekonominin ve iş dünyasının imkanlarına sunmaktır. Teoriden pratiğe aktarılan bilgi yani üretime transfer edilen bilgi, buluş, gelişme, kalkınma ve dünya ile rekabet etmek anlamına gelmektedir. Bu anlamda 2016 şehir ve üniversiteler arasındaki ilişkiyi canlı tutacak , aradaki diyaloğu organik ilişkiyi kuracak bir platform kurduk. Bir tür fahri mütevelli heyetti olarak faaliyet gösteren GÜKİP ( Giresun Üniversite Kent İşbirliği) platformu birincil gündem olarak kendisine Giresun’ daki turizm potansiyelini arttırmayı hedef olarak seçti. Yine bölgenin önemli sanayi alanlarından biri olan silah sanayiinde çalışacak ara eleman ihtiyacını gidermek amacıyla Hafif Silah Sistemleri Programını ve yeni iki yüksek lisans programını da  bu dönem üniversitemiz de açtık. Ordu iliyle birlikte üniversitemizde  bir ortak Teknokent kurma projesi ise şu anda dosya kurma aşamasında. Bu amaçla Bulancak ikinci Organize Sanayi Bölgesinde  10 dönümlük bir arazi tahsis edildi.Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. ” ifadelerine yer verdi.

Fotoğraf: Giresun Üniversitesi

Coşkun’ un  “Giresun Üniversitesinin kuruluşunun 12. sene-i devriyesini kutladığımız bu günde öğretim elemanlarımızdan gençlerimizi daha öz güven sahibi olarak yetiştirmelerini, öğrendiklerini kullanılır hale getirmelerine yardımcı olmalarını istiyorum. Türkiye’ mizin dünya ile rekabetinde en önemli kaynağımız olan gençlerimizi dünya ile yarışacak seviyede ufuk sahibi olarak hazırlamalarını rica ediyorum. Devletimizin sağladığı imkanlar her gün daha da artmaktadır. Bu yatırımın bedeli olarak ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma hedefinde Giresun Üniversitesinin de olduğunu göstermek zorundayız. Öğrencilerimizden de gelecek günlere ait hedefleri belirleyip kendilerine sunulan imkanların karşılığı olarak daha çok çalışmalarını rica ediyorum. Beklentilerimiz sizlerin arasından bilim insanlarının çıkmasıdır. Büyük hedeflerle kendinize, ailenize ve ülkenize faydalı gençler olarak yetişmenizi istiyoruz. ” cümleleriyle sözlerine son vermesiyle birlikte sahneye Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu çıktı.

Fotoğraf: Ezgi Türe

Kerim Aksu, “Bugün geldiğimiz noktada 30 bin öğrenci gerçekten ciddi bir rakam. Yani şehrimizin neredeyse dörtte biri. Her ne kadar öğrencilerimiz kayıtlarına almıyor olsa da şehri gerçekten dörtte biri. Onun için hepinizin bu şehre katkısı var. Bu şehrinde size katkısı var. Bilimden ayrılmayın, bilimin yolundan ayrılmayın, üniversite hocalarınızın yanından ayrılmayın “  dedi. Beraberinde Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları kürsüde yerini aldı.

Fotoğraf: Ezgi Türe

Harun Sarıfakıoğulları,  “Özellikle sevgili gençler basında en üretken olduğunuz, olacağınız dönemi yaşıyorsunuz. En son nerede birim yaptınız derseniz bana üniversitede yaptım. Neyim var neyim yoksa orada biriktirdiklerimle hala ayaktayım ve bunu devam ettirmeye çalışıyorum. Fakat bilginin iki yılda bir eskidiği bir dönemdeyiz. Bu nedenle ben de ilime ve bilgiye değer vermeniz kanaatindeyim. Üniversitemizden beklentilerimiz her şehirde olduğu gibi çok yüksek. Kurulduğu tarihten buyana İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına büyük katkı sağlayan üniversitemizin bizlere, Giresun’ a her konuda öncülük ve rehberlik yapmasını bekliyoruz. Bugün her ilimizde bazı ilçelerimizde üniversitelerimiz var. Bu konuda ülkemizin çok büyük mesafeler almasına vesile olan Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan şükran ve minnet duygularımı ifade etmek istiyorum. Yine üniversitemizin büyük bir gelişim göstermesinde emekleri olan başta sayın Bakanımız olmak üzere çok değerli rektörümüze ve siz akademisyenlerimize kuruluşundan bu yana katkısı olan bütün kesimlere teşekkür ediyor kendilerini sizleri gönülden kutluyorum. Tekrar gününüz kutlu olsun. ” sözleriyle sahneyi Hasan Kalyoncu Üniversitesinden gelen Prof. Dr. Edibe Sözen ” Medeniyet Kültür ve İletişim ” konulu konuşmasını yapmak üzere devraldı.

Fotoğraf: Ezgi Türe

Sözen, kültür ve medeniyetin birbirinden ayrılamayacağını, kültürün içinde medeniyet, medeniyetin içinde kültür olduğunu savunanlardan olduğunu söylerken  bir yerin kültürünün neyse medeniyetinde öyle tasarlanması gerektiğinin altını çizdi. Bir destanın,  bir hikayenin, bir teorinin, bir örf adetin, bir psikolojik yöntem ya da tutumun, musikinin, resim hat sanatının hepsinin kültürel bir değer olduğunu vurgulayarak iletişim ve simülasyon konularına da yer vererek konuşmasını bitirmesinin ardından Vali Harun Sarıfakıoğlluarı ve Rektör Cevdet Coşkun Prof. Dr. Edibe Sözen’ e teşekkür hediyelerini takdim etti.

Fotoğraf: Ezgi Türe
Fotoğraf: Ezgi Türe

Yıl dönümü kutlamaları  fuaye alanındaki kokteyl ile noktalandı.

Fotoğraf: Ezgi Türe