MANŞET Üniversiteden Haberler

Giresun Üniversitesi 13. Kuruluş Yıl Dönümünü Kutladı

Giresun Üniversitesinin 13. kuruluş yıl dönümü sebebiyle düzenlenen kutlama programı, Güre Yerleşkesi Rektörlük Binası önünde Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı ve ardından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde kurulan Prof. Dr. Ali Çelik Kütüphanesi’nin açılış töreniyle devam etti.

Fotoğraf: Giresun Üniversitesi

Şehit Ömer Halis Demir Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa; Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Jandarma Komutanı J.Albay Murat Yakın, Sahil Güvenlik 73. Bot Komutanı Yüzbaşı Fırat Aslan, Giresun Milletvekilleri Av. Kadir Aydın ve Cemal Öztürk, emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Çelik, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri, akademik ve idari personel, basın mensupları ile öğrenciler de katıldı.

Fotoğraf: Funda Tokat/ Derya Alemdar

Program; Devlet Konservatuvarı akademisyenlerinden Prof. Dr. Vasıf Hasanoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Halis Gürkan Kırankaya ve Dr. Öğr. Üyesi Beste Hoşses’in, Alman müzisyen Felix Mendelssohn Bartholdy’ın eserlerinden bazılarını sundukları müzik dinletisiyle başladı.

Fotoğraf: Giresun Üniversitesi

Açış konuşmasını yapan Öğrenci Konseyi Başkanı Muhammed Faruk Aktaş, “Bizler, bu ülkenin gençleri olarak köklü bir tarihin, kadim bir medeniyetin, zengin bir kültürün mirasçıları olduğumuzun bilincindeyiz”diyerek mikrofonu Rektör Cevdet Coşkun’a devretti.

Fotoğraf: Giresun Üniversitesi

Coşkun; Güre Yerleşkesi bünyesinde 13 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul, 13 meslek yüksekokulu, bir devlet konservatuvarı ve 18 araştırma merkezi bulunduğunu, öğrencilerin uygulama alanlarının çeşitliliği sayesinde yoğunlaşmayı arzu ettikleri alanlarda mesleki pratik yapma imkanlarının artırıldığını söyledi. Ayrıca kendini daha geliştirmiş elemanlar yetiştirmek amacı ile meslek yüksekokullarında 3+1 eğitim sistemine geçildiğini de belirtti.

Fotoğraf: Funda Tokat/ Derya Alemdar

Geçen yıl Tirebolu İletişim Fakültesi’nde açılan radyo stüdyosundan sonra bu yıl şubat ayından itibaren TİF televizyon stüdyosunun da açıldığını vurgulayan Coşkun,  açılan TV stüdyosuna değerli katkıları ile destek sunan Şükrü Abbasoğlu Ailesi ve Ahmet Baş’a teşekkürlerini iletti.

Fotoğraf: Giresun Üniversitesi

Etkinliğin devamında Giresun Milletvekili Av. Kadir Aydın ve  Cemal Öztürk’ün üniversiteyle ilgili temennilerini dile getirmesiyle sözü Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları aldı.

Fotoğraf: Giresun Üniversitesi
Fotoğraf: Giresun Üniversitesi

Sarıfakıoğulları üniversiteye dair şu ifadeleri kullandı:“Biz, üniversitemizle, öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Bu çıtayı daha üst noktalara taşıyacağız. Genç bir üniversite olmamızdan ötürü bir takım eksikliklerin varlığı da bir gerçek. Altyapı ile ilgili problemleri çözeceğiz. Bilgi ve gücü en ileri noktaya taşımak için çalışıp üreteceğiz, kendimize ait olanları ön plana çıkaracağız. Teknopark buna önderlik edecek. Yüksekokullarımız buna önderlik edecek. Bütün bölümlerde, diğer üniversitelerle rekabet edebilir hale geleceğiz. Çünkü, bu irade hepinizde var. Merhametimizi, sabrımızı, hoşgörümüzü kaybetmeden yol alalım. 13. Yıl kutlu olsun.”

Fotoğraf: Giresun Üniversitesi

Protokol konuşmalarının bitimiyle emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Çelik kürsüde yerini aldı. Çelik daha önce öğretmenlik yaptığı bu şehrin kendisi için ayrı bir anlam taşıdığı konusuna değinerek; Güre Yerleşkesinin bulunduğu coğrafyanın tarihsel açıdan değerlendirildiği bir sunum gerçekleştirdi.

Fotoğraf: Funda Tokat/ Derya Alemdar

Yıl dönümü programı, üniversitede son bir yıl içerisinde göreve başlayan ve üst akademik unvana hak kazanan akademik personellere Cübbe Giydirme Töreniyle son buldu.

Funda Tokat/ Derya Alemdar

Haber: Aysel Özer