anasayfa Eğitim Güncel gunimedya MANŞET

Giresun İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 4. Olağan Toplantısı yapıldı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 4.Olağan Toplantısı Vali Yardımcısı Dr. Davut Sinanoğlu başkanlığında yapıldı.

Valilik Konferans Salonu’nda bugün saat 14.00’te gerçekleştirilen toplantıya; Belediye Başkan Yrd. Osman Öden, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Karaca, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdür Adem Çalık, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sarı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Halil Beyoğlu, İl Esnaf ve San. Odası Başkanı Ercan Ayhan, İl Ticaret Müdürü Ali Yıldırım ile birlikte diğer yetkililer de katıldı.

Toplantının açılışında konuşma yapan Vali Yardımcısı Sinanoğlu, İl İstidam Kurullarının il düzeyinde; istihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulması, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi,  istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmaları yapmak üzere oluşturulduğunu,  ilimizdeki istihdamı artırmak için her kurumun kendi faaliyet alanında farkındalık yaratacak projeler oluşturmasına ve istihdama katkı sağlamasına ihtiyaç olduğunu belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Sinanoğlu konuşmasının devamında Covid-19 döneminde, devletimizce vatandaşlarımıza yönelik sosyal koruma kalkanı çerçevesinde uygulanan Sosyal Destek Programı ve “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” projelerinin uygulandığını, çalışanların üzerindeki salgının etkisini azaltmak için uğraştıklarını ve istihdamdan kopmaları önlemek amacı ile salgın sürecinde Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği ve İşsizlik Ödeneğinin devreye sokulduğunu, yeni dönemde ise İŞKUR’un istihdama yönelik sağlamış olduğu Aktif İşgücü Programı desteği, SGK’nın sağlamış olduğu prim teşvik desteği ve KOSGEB’in sağlamış olduğu, istihdam destekleriyle mevcut istihdamın korunması, geliştirilmesi ve yeni istihdamların oluşturulması adına büyük çaba sarf edildiğini, ilde yeni istihdam ve üretim sahası oluşturmak amacı ile Espiye ve Tirebolu ilçeleri arasına 3. sanayi bölgesi, Görele ilçesine de 4. sanayi bölgesinin kurulması için sürdürülen çalışmalara hız verildiğini ve bölge turizminin geliştirilmesi için gerekli tanıtım çalışmalarına önem verildiğini, altyapı çalışmalarındaki eksikliklerin giderilmesi için gerekli gayretin gösterildiğini, bölge turizminin geliştirilmesi ile birlikte bu alandaki istihdam edilen kişi sayısının da artacağını, eko turizmin geliştirilmesi için gerekli uğraşın gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Muhabir: Tuğçe Osmanoğlu