Kültür-Yaşam MANŞET Yerel Yönetim

Giresun Geri Dönüşemiyor!

Fotoğraf: Giresun Belediyesi

Kalabalıklaşan dünyanın en büyük sorunlarından birisi olan kaynak tüketimi konusuna bir çözüm olarak sunulan geri dönüşüm yöntemi ileride yaşanabilecek enerji krizlerinin önüne geçebilmek adına oldukça önemli bir konu. Bununla birlikte doğal kaynakların korunması noktasında da önemli bir unsur olan geri dönüşümün Giresun’daki durumunu Giresun Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Görevlisi  Mühendis  Bayram Hamurcu ile konuştuk.

Atık kutularının resmi kurumlarda mevcut  olduğunu ve resmi kurumların dışındaki  kutuların amaç dışı kullanımından dolayı  başlatılmış olan ” Sıfır Atık Projesinin ” durdurulduğunu ifade eden Hamurcu,  halkın bilinçlenmesi adına geri dönüşüm projelerinin  devam edebilmesi  için belediyeye ayrılan bütçenin arttırılmasının ayrıca  atıkların toplanabilmesi için de  ham madde fiyatının yükseltilerek depozito uygulamasının geri getirilmesinin şart olduğunu ifade etti.

Fotoğraf: Giresun Belediyesi

Hamurcu, geri dönüşüm faaliyetlerinin idari eksiklik, bütçe eksikliği, personel eksikliği ve ham madde fiyatlarının düşüklüğü gibi kaynaklar nedeniyle  artmadığının altını çizerek Giresun’ un tam olarak geri dönüşmesinin zaman alacağını ve bu konudaki çalışmaların da devam edeceğini belirtti.

Son olarak ise ‘ Bu ülkede kağıt toplamak için yaktığın mazot kağıttan pahalıysa bunun ne değeri kalır? ‘  sorusuyla konuşmasını sonlandırdı.

 

 

yorum sayısı 786

Yorum yapmak için buraya tıklayın