MANŞET

Giresun afetin yaralarını sarmak için seferber oldu

Türkiye’yi ve tüm dünyayı hüzne boğan depremin ardından AFAD’ın koordinasyonu ile hemen harekete geçen Giresun Belediye ekipleri de, deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan tüm faaliyetlere katılıyor.

 

Ekipler, deprem bölgesinde her türlü ihtiyaca karşılık vermeye çalışırken,Giresun belediye koordinasyonunda başlatılan yardım seferberliği çığ gibi büyüdü.

10 ili etkileyen depremlerin açtığı yaraları kapatmak adına Giresun Belediyesi koordinasyonunda yardımsever Giresunluların desteklerini ve belediyenin tüm imkânlarını afet bölgelerine ulaştırıldı.

Afetin ilk 7 gününde Giresun Belediyesi koordinasyonuyla birlikte; gıda, su, iç-dış kıyafet, bot, ayakkabı, battaniye, yatak, yorgan, elektrikli ısıtıcı, bebek maması, bebek bezi vb. ürünlerden oluşan 119 bin 969 yardım paketi, 20 ton su, 180 ton odun, 22 teknik araç, 54 yardım aracı deprem bölgesine gönderildi.

Adıyaman ‘a ilk ulaşan Giresun Belediyesi oldu. 

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun talimatlarıyla da depremin hemen ardından Adıyaman’a ulaşan ilk ekip Giresun İtfaiyesi ekibi oldu. Yaşanan afetin ilk saatlerinden bugüne kadar Belediye arama-kurtarma ekibi enkaz altından 16 canı sağ olarak çıkardı.

Giresun fedakarlığı ve yardımseverliğiyle ön planda yer aldı. 

Afetin yaralarını sarmak için Giresun’dan deprem bölgesine giden yardım araç sayısı 500’ü aşarken, afet bölgesinde arama-kurtarma faaliyetleri ile yardım faaliyetlerine Giresun’dan katılan il-ilçe belediyeleri, kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar ve gönüllü Giresunlular ön planda yer aldı.

Giresun depremzedelere kucak açtı. 

Giresun il genelinde deprem bölgelerinden şehrimize gelen 803 depremzede 122 eve yerleştirildi. Ayrıca şehrimizde yerleştirilen depremzedelerin temel ihtiyaçları da belediye tarafından gideriliyor.

Şenlikoğlu : “Yaşadığımız zor günleri dayanışma ile aşacağız. “

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, deprem bölgesinin hızlı bir şekilde yardıma ihtiyacı olduğunu belirterek: Ekiplerimiz iş makinelerimizle birlikte enkaz çalışmasının yanı sıra, erzak dağıtımı, trafik ve cenaze defin işlerine de katılıyor.  Tüm ekiplerimiz canla başla görev yapıyor. Tüm imkânlarımızla deprem bölgesindeyiz. İnsanlarımızın yaralarını biraz olsun hafifletmek, yaralarına merhem olmak için çaba sarf ediyoruz Yaşadığımız bu büyük felaketi dayanışmayla aşacak, yaralarımızı birlikte saracağız. Amacımız cana can olmak ve depremin yaralarını en hızlı şekilde sarmaktır” şeklinde dile etti.

Çalışmalarını diğer yandan, Giresun Belediyesinin başlattığı yardım kampanyası ise sürüyor. Yardımseverler destek ürünlerini liman mevkiinde bulunan Belediye Kültür ve Fuar Merkezine getirmeye devam ediyor.

Muhabir :Emir MORKOÇ