MANŞET Spor

GFB Basın Sözcüsü Yücel Aslan ile Söyleşi  

Fotoğraf: Engincan Güneş

Genç Fenerbahçeliler (GFB) Basın Sözcüsü Yücel Aslan ile gündem hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Son beş yıldaki başarısızlığı neye bağlıyorsunuz?

Nokta transferlerin yapılmaması, transferlerin geç yapılması ve mali açıdan Fenerbahçe’nin içinde bulunduğu tablo…Bunların hepsi bir etken. Tabi bazı futbolcularda uyum sorunu yaşadı. Kan uyuşmazlığı diyelim biz buna. Fenerbahçe’ye gelen ve özellikle beklenti içerisinde olduğumuz yabancı futbolcular uyum sağlayamadılar. Örnek verecek olursak: Slimani’den çok şey bekliyorduk. O olmadı. Geçtiğimiz yıllarda, Fenerbahçe taraftarları Van Persie’den çok büyük bir beklenti içerisindeydi. O da uymadı. Uyuşmazlık olunca da başarısızlık ister istemez geldi. İnanıyoruz ki bu sene Fenerbahçe emin adımlarla şampiyon olacak.

‘‘Aziz Yıldırım’dan Kurtulduğumuz İçin Memnunum.’’

Ali Koç yönetiminden memnun musunuz?

Şimdi bunu cevaplamak için çok erken. Ali koç göreve geleli bir buçuk yıl oldu. Bu süre zarfında biz kendisini eleştirme mahiyetinde olsa da önemli bir şeyi yakalayamayız. Ama şu bir gerçek ki,  kendi adıma Aziz Yıldırım kıyaslaması yaparsam: Aziz Yıldırım’dan kurtulduğumuz için memnunum.

Fotoğraf: Engincan Güneş

‘‘Kayırma Yapılıyor Düşüncesini Doğru Bulmuyorum’’

Zamanında Yıldırım Demirören ve Beşiktaş için yapılan spekülasyonlar şimdi Nihat Özdemir ve Fenerbahçe için yapılır mı?

Nihat Özdemir için şu an yedinci haftada kıyaslama yapmak doğru olmaz. Bu kıyaslamayı yapmamız için sezon sonuna geldiğimizde bakmak lazım. Nihat Özdemir daha yeni. Görmek ve bakmak lazım. Ben öyle bir kayırma düşüncesini doğru bulmuyorum. Ligin sonunda bütün istatistiklere bakarak bunu konuşmak, değerlendirmek lazım. Baktığımız zaman Yıldırım Demirören döneminde Beşiktaş iki sene şampiyon oldu. Bazı maçlarda kayırdığını düşündüğüm zamanlar oldu. Olmadı değil. Ama genel anlamda çokta kayırma olduğunu düşünmüyorum.

Fotoğraf: Engincan Güneş

Sezonun ilk maçında Arda Kardeşler Fenerbahçe lehine 3 tane haklı penaltıyı verdikten sonra iki hafta görev alamadı. Alanyaspor maçında var hakemi olarak görev yapan Suat Arslanboğa iki tane kural hatası yapmasına rağmen bir hafta sonra o haftanın en önemli karşılaşmalarından biri olan Beşiktaş-Başakşehir karşılaşmasında görev yapması ve o maçta yaptığı hatalardan dolayı sözleşmesinin feshedilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce hakemler bu olaydan dolayı etki altında kalıyor mu? Fenerbahçe’ye bir kasıt olduğunu düşünüyor musunuz?

Fenerbahçe Alanyaspor maçında zaten mağdur sıfatında. Beşiktaş maçında da Beşiktaş lehine karar vermiş oluyor. Dolayısıyla burada Fenerbahçe ile ilgili bir durum söz konusu değil. Burada Fenerbahçe’ye de bir kasıt olduğunu düşünmüyorum. Hakemler üzerinde bu olay tabii ki etki yaratır. Böyle hatalı düdük çalarsan,  “Seni görevden alırız, ceza veririz”  yapar. Bundan sonraki hakemler ona göre temkinli düdük çalmak zorunda kalır. Beni de görevden alabilirler diye tereddüt içinde olur. Oda hakemin saha içi performansını etkiler.

Haber: Zehra Aksümer – Hüseyin Buğdaycı