MANŞET

Genç Piyanistten büyük başarı

Akademiye katılan en genç ve tek Türk piyanist Can Saraç, İtalya’da düzenlenen Arturo Benedetti Michelangeli ödülünü kazanan en genç piyanist oldu.

Akademiye Türkiye’den katılan tek müzisyen olan Can Saraç, en genç piyanist olarak Arturo Benedetti Michelangeli ödülüne layık görüldü. Dünyanın her bir yanından 16-30 yaş arası piyanistlerin arasından seçilen Saraç 5 bin euro ödülün de sahibi oldu.

Eğitimine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında başlayan Saraç, 3 senedir Münih Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde üstün yetenekli öğrencilerin kabul edildiği genç kısmında Prof. Schafer ile eğitimine devam etmektedir.

5 yaşından beri piyano çalan Can Saraç, Kültür Koleji’nde lise öğrencisi. Aynı zamanda Liechtenstein Akademi’nin de burslu öğrencisi.Bu sene haziran ayında, Teksas’ta 4 yıl arayla düzenlenen ve dünyanın en seçkin yarışmalarından biri olan The Cliburn Junior’a artist olarak davet edildi.

Saraç, sosyal medya hesabından ödülünü şu sözlerle paylaştı: “Ülkeme,beni yetiştiren öğretmenlerime, aileme ve dinleyicilerime sözüm vardı ve kazandım. İtalya’da bu cumartesi düzenlenen Piano Academy Eppan piyano yarışmasında Michelangeli Ödülü’nü kazanarak birinci oldum. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını başarılarımızla kutlamaya devam”ifadelerini kullandı.

Muhabir: Nazife TANYELİ