Güncel MANŞET Spor

GFB Genel Başkanı Cem Gölbaşı ile Söyleşi

Fotoğraf: Engincan Güneş

Genç Fenerbahçeliler (GFB) Genel Başkanı Cem Gölbaşı ile tribünlerle ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Genç Fenerbahçeliler grubunu diğer gruplardan ayıran nedir?

Genç Fenerbahçeliler bence dünyanın en büyük oluşumudur. Gruptan ziyade sivil toplum örgütüyüz. Dünyada böylesi yok. Dünya takımlarını ele alalım. Türkiye’deki takımları ele alalım. Hem illerde hem Avrupa’da dünyanın her yerinde hemen hemen temsilciliği olan, maç haricinde de bütün sosyal platformlarda adını en üst seviyelere taşıyan Genç Fenerbahçeliler’dir. Fenerbahçeli olarak Genç Fenerbahçeliler her türlü cefasını çekendir. Maçlara gidendir. Orada son nefesine kadar bağırandır. Son kuruşuna kadar Fenerbahçe’ye harcayandır. Genç Fenerbahçeli olmak bunu gerektirir.

‘Genel Olarak İyi Olduğumuz Söylenebilir’

Diğer taraftar grupları ile aranız nasıl? Ortak projeleriniz oluyor mu?

Diğer taraftar grupları ile iyi olduklarımız var. Mesela konu ülke meselesi olduğunda, vatan meselesi olduğunda, bütün takım taraftarlarıyla birlikte yürüyüşlerimiz oldu. Afrin operasyonunda hep beraber yürüdük. Darbe günü bütün taraftar grupları olarak hep beraber yürüdük. Zaman zaman maç öncelerinde; Ankaragücü taraftarı ile, Adana Demirspor taraftarı ile oturmalarımız oluyor. Bizde onlara gittiğimizde aynı şekilde ağırlıyorlar. Genel olarak iyi olduğumuz söylenebilir.

Sporda şiddet yasasının bu kadar ağır olmasının sebebi tribünden dolayı mı? 

Bence tribünden dolayı değil. İşin içinde başka şeyler var. Çünkü Avrupa ülkelerindeki taraftarlara bakıyorsun, balkan ülkelerindeki taraftarlara bakıyorsun, hiçbir yasakları yok. Passolig uygulaması yok. Diğer şeyler yok. Bunlar sadece bizim ülkemizde var. Onun da nedenini bilmiyorum.

Fotoğraf: Engincan Güneş

‘Bunlar Devletin Verdiği Kanunlar’

Türk tribünleri bu yasaya gerekli tepkiyi gösterdi mi?

Türk tribünleri gerekli tepkiyi göstermeden ziyade gösteremedi. Çünkü orada da baskılar var. 6222’de biraz ağır yasalar var. Taraftara karşı ikinci sınıf vatandaş ve terörist muamelesi yapılıyor. Öyle yasaklar var. Yapacak bir şey yok. Devletimizin verdiği kanunlar bunlar.

‘Önümüzde Yasak Olmasa En Güzellerini Yaparız’

Avrupa tribünlerinde olan ve özenle baktığınız “Keşke bizim tribünlerimizde de olsa” dediğiniz bir olay var mı?

Şimdi Avrupa’da olan şeyler daha çok bizim yasaklanınca yapamayacağımız şeyler. O gördüğünüz güzel şovlar, meşaleler, ülkemizde yasak olduğu için yapamıyoruz. O yüzden de gıpta ile izlemek zorunda kalıyoruz. Bizim önümüzde yasak olmasa en güzellerini yaparız, onun zaten bilincindeyiz.

Fotoğraf: Engincan Güneş

‘Biz Çok Büyük Bir Mecradayız’

Geçmişte Fenerbahçe tribünlerinden bazı taraftar grupları ile sorunlar yaşandığı biliniyor. Bazı taraftar gruplarının tribüne girmeme kararı gibi sıkıntıları devam ediyor mu? Yoksa tribünde birlik beraberlik sağlandı mı?

Aziz Yıldırım döneminde üzerimize yapılan baskıdan ve kombine çıkmamasından dolayı biz tribüne girmeme kararı aldık. Sonraki sene tribünler açıldı. Bizde tekrar tribüne girdik. Sonra da sorun kalmadı. Başka taraftar gruplarıyla bir problem yok. Zaten bizim kaideye alabileceğimiz bir taraftar grubu da yok. Çünkü biz çok büyük bir mecradayız.

 

Haber: Zehra Aksümer – Hüseyin Buğdaycı