MANŞET

“Geleceğe Nefes Cumhuriyet’e Nefes”

Tirebolu’da 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen, “Geleceğe Nefes Cumhuriyet’e Nefes” sloganıyla 100. Yıl Cumhuriyet Ormanı fidan dikim töreni gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilan ettiği 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü, Giresun’un Tirebolu ilçesinde de 100. Yıl Cumhuriyet Ormanı fidan dikim töreni ile kutlandı. Törene; Giresun Valisi, Giresun Cumhuriyet Başsavcı Vekili, Giresun Vali Yardımcısı, Tirebolu Kaymakam’ı, Tirebolu Belediye Başkan’ı, Tirebolu İlçe Emniyet Müdürü, Tirebolu Orman İşletme Müdürü, Giresun Orman Bölge Müdürü, protokol üyeleri, kolluk görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Törende, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan ve orman savunması için canlarını ortaya koyan şehitler anıldı. Saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Sonrasında ise Giresun Orman Bölge Müdürü Ahmet Ulukan ve ardından Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti konuşma yaptı. 

Cumhuriyet’in 100. yaşına ve Harşit şehitlerine

Konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Giresun Orman Bölge Müdürü Ahmet Ulukan, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nün önemine dikkat çekti. Ulukan, “Bugünü anlamlı yapan en önemli iki olay var. Bunlardan biri, Cumhuriyet’in 100 yaşında olması. Diğeri ise ikinci Çanakkale olarak adlandırılan, Harşit savunmasının yapıldığı yerde olmamızdır” dedi. Sözlerine devam eden Ulukan, ormanlık alanların güvenliğinden, geliştirilmesinden, çok yönlü bir şekilde işletilmesinden, erozyon ve çölleşmeye karşı yapılan çalışmalardan bahsederek; yeşil alanların korunması gerektiğini ve bu durumu da, boyunlarına borç bildiklerini belirtti.

Ulukan, “Cumhuriyet’in 100 yaşında olması ve Harşit savunmasında Rus ordusuyla mücadele ederek, Harşit çayının geçilmesine engel olmak için canlarını veren yüz on sekiz şehidimiz adına 218 fidan dikeceğiz” ifadelerini kullandı . Bunun yanı sıra Ulukan, Tirebolu Orman İşletme Müdür Yardımcısı iken Hatay’a tayin olan ve 6 Şubat depreminde, Hatay’da hayatını kaybeden Hüseyin Uçarcı ve kızını andı. 

Giresun Orman Bölge Müdürü Ahmet Ulukan’a konuşmalarından dolayı teşekkür edildi. Konuşma yapması için Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti kürsüye davet edildi. Konuşma yapmak üzere kürsüye gelen Mehmet Fatih Serdengeçti, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nü kutladı. Serdengeçti, “Bugün; 11 Kasım’da, 81 ilde, 922 ilçede, saat 11.00’da Türkiye genelinde bu etkinlik var. Hepimiz, atalarımızdan emanet aldığımız yaşanabilir vatanımızı, gelecek nesillerimize emanet ederken bol oksijenli ve daha yaşanabilir bir şekilde emanet etmek isteriz” dedi . Sözlerine devam eden Serdengeçti, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehit ve gazileri andı. Herkesin bu vatana borçlu olduğunu bilerek hareket etmesi gerektiğine, ormanlara değer vermesi gerektiğine, yeşillendirme çalışmalarının önemine ve doğanın korunması gerektiğine yönelik bilgiler vererek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmasının ardından Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti’ye teşekkür edildi. Daha sonra Tirebolu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Esmanur Kural “Bir Umuttur Tohum” adlı şiir okudu. Şiir dinletisinin ardından Şehit İsmail Bay Halk Eğitim Merkezi katılımcıları tarafından yöresel gösteri düzenlendi. Gösteri ardından fidan dikimine geçildi. Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti ve protokol üyeleri vatandaşlarla birlikte fidan dikti. Etkinlik sonunda vatandaşlara ve katılımcılara meyve suyu, çay, sandviç ikram edildi. Orman Genel Müdürlüğü ibareli şapka ve t-shirtler de dağıtıldı.

Muhabir : Sadık Ahmet BUZTAŞ