MANŞET ULUSAL

FINDIK İHRACATI %20 DÜŞTÜ

Fındıkta yüksek fiyatın uzun vadede üreticiye zarar vereceğini iddia eden Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Hasan Osman Sabır, “2022 ürünü fındık ihracatı geçtiğimiz seneye göre yaklaşık 20 aşağıda devam etmektedir” dedi.

SABIR: “İHRACAT ALARM VERİYOR”

Fındık ihracatıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Hasan Osman Sabır, fındıktaki rekolte artışına karşı ihracatta yaşanan düşüşe dikkat çekti. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliğinden (KFMİB) yapılan yazılı açıklamada, 2022 yılında 127 ülkeye toplam 312 bin 564 ton fındık ihraç edildiği belirtildi. Bu ihracat karşılığında 1 milyar 748 milyon 835 bin 811 dolar gelir sağlandığı ifade edilen açıklamada, ihracatta 2021’e göre miktar bazında yüzde 9,24, değer bazında ise yüzde 22,62 azaldığı aktarıldı.

İhracatın alarm verdiğini söyleyen Sabır, “2022 ürünü fındık ihracatı geçtiğimiz seneye göre yaklaşık 20 aşağıda devam etmektedir. Geçtiğimiz sene rekor bir ihracat gerçekleştirildi ve sezon sonu itibari ile 345 bin ton ihracat rakamı yakalandı. Bu sezon, fiyat dalgalanmalarının fazla olması sebebi ile çok isabetli bir tahmin yapmak zor ancak yine de sezonu 290-300 bin tona yakın bir ihracatla kapatmayı hedefliyoruz.”

Yüksek fiyatın diğer ülkelerin üretiminin artırmasına neden olduğunu savunan Başkan Sabır, “Şu an uygulanmakta olan ve fındığın arz fazlasının depolanmak kaydı ile fiyatların ayakta tutulması stratejisi tüm paydaşlara uzun vadede zarar verecektir. En önemlisi, yüksek fiyat ile diğer üretici ülkelerin üretim sahalarını genişletmesinin önünü açmamızdır. Unutulmamalıdır ki açılan her yeni üretim sahası bizim kendi üretimimize vurulan bir sektedir. Nihai hedefimiz çok üretip çok satmak olmalıdır. Çok üretmek için üreticimizin belli bir kazancı elde ediyor olması gerekir. Son 2-3 yıldır artan rekolteler de aslında üretim artışının olduğunu gösteriyor. Ancak, elimizde olan fındığı yeteri kadar pazara sürmez ve yokmuş gibi davranırsak, o talepler başka arz noktalarından sağlanacaktır” dedi.

Başkan Sabır son olarak, “Hedefimiz 400 bin ton ihracat olmalı. Bunun için de üretimin desteklemesi gerekir. En ideali, iyi üretim uygulamalarını yapan, verimini artıran ve hatta bahçe toplulaştırmasına katılan üreticiyi bulup onlara verilen desteğin artırılmasıdır ancak bu kısa sürede yapılabilecek bir uygulama değildir. O nedenle çok geç olmadan uzun vadeli fındık tarımı ve pazarlaması politikası uygulanmalıdır” diye ekledi.

(GÜNİMEDYA Haber Ajansı)