MANŞET Üniversiteden Haberler

Filmmor Kadın Filmleri Festivali Giresun’da

Fotoğraf: Alıntıdır

17.Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu yıl ikinci kez 9-10 Mart tarihleri arasında Giresun Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Festivalin ilk gününde “Sandalye Kapmaca’’ , “Mazi’’, ‘’Bu Ne Güzel Demokrasi’’ adlı filmlerin gösterimi yapıldı. Sonrasında “Kadınların Seçimi: Yerel Adımlar, Geniş Alanlar’’ adlı panelde Filmmor Kadın Filmleri Festivalinin Kooperatif kurucusu Yönetmen Melek Özman, bu konu hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Fotoğraf: Büşra Alpdoğan

Yerel siyasetin  kadınlar için çok önemli olduğunu belirten Özman, “Yerel siyaset kadınlar için çok önemli bir siyaset. Çünkü sokak ışığının gece yanıp yanmamasından tutun mahallede hep birlikte kuracağımız ilk dayanışmalara kadar kadınların hayatına değen bir siyaset. Buralarda hala kadınlar için kota, özel önlem, alan açılması gibi taleplerimiz karşılanmamış olsa bile bizler her alanda bu taleplerimizi bütün o yerel çalışmaları hayata geçirebilecek enerjiye sahibiz.’’ ifadelerini kullanarak sözü Tirebolu İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Bölüm Başkanı Prof. Dr. A. Hülya Uğur Tanrıöver’ e devretti.

Fotoğraf: Büşra Alpdoğan

Tanrıöver kadınların siyasetle ilişkilerine dair şu hususlara değindi: “İyi anlamıyla söylersek her şey siyasal. Günümüzde kadınların eşitsizliği dediğiniz anda zaten siyasetin içindesiniz. Öncelikle kadınların en dışlandığı yerin siyaset olduğunu biliyoruz. Tarihe baktığımızda  kadın mücadelelerinde iç taleplerden bir tanesi seçme ve seçilme hakkı olmakla birlikte seçme bir yere kadar ama seçilme hakkı hukuki olarak verilse bile gerçekte çok fazla hayata geçmediğini görüyorum.” 

Festivalin devamında mikrofonu Gazeteci Saliha Yayla teslim aldı.

Fotoğraf: Büşra Alpdoğan

25 yıl Giresun basınında çalıştığını ve bu süre zarfında erkekleri yazdığını söyleyen  Yayla, konuya ilişkin; “Sevgili Duygu Asena çok haklı ve haklı olmaya devam ediyor. Gerçekten kadının adı yok. Siyasette erkek egemen ama basında da erkek egemen. Giresun’da en fazla il genel meclisi birkaç kadın arkadaş biliyorum. Onlarda oralara geldikten sonra erkekleşiyor. Yani demek ki böyle var oluyorlar.’’ çıkarımlarda bulundu. Ayrıca bazı önermelerde bulunarak; kadınlara biraz direnmek, biraz cesaret, zorluklarda hemen kenara çekilmemek, haklarının bilincinde olmaları görevlerinin düştüğünü de sözlerine ekledi.

Fotoğraf: Büşra Alpdoğan

Panelin son konuğu olan ve kadın haklarıyla ilgili çalışmalar yapan Sinem Mısırlıoğlu, amacının toplumsal cinsiyet algısını gösterebilmek, siyasette kadın katılımcıların sayısını arttırabilmek, adaletli siyaset dili yaratabilmek olduğunun altını çizdi. Siyasetle ilgili olarak ise; “Avrupa’da kadınlar için yerel siyasete katılım var. Ama uluslararası siyasete katılım yok. Bizde yerel siyasete katılım yok. Uluslararası siyasete katılım var. Siyasi partilerde kadınların olması kolay olmuyor. Gece geç saatlerde toplantılar olabiliyor. Bir kadınında toplantıya katılıp o kararları görebilme ve karar verebilmesi için şartların uygun hale getirilmesi gerekiyor.’’ konularına değinerek konuşmasına son verdi.

Festivalin ikinci günü; “Prenses Model’’, “Demir Leydi’’, “Kutlama’’, “Zig Zag’’, “Sokaklar Bizim’’, “Sam’in Rüyası’’, “Kornea İkilisi’’, “Biri Şarkı Söylüyor Diğeri Söylemiyor’’, “Güven’’ adlı filmlerin gösterimiyle son buldu.

Haber: Merve Atinar