Fakülteden Haberler MANŞET

Fakültemizde “Reklam ve Reklam Tasarımı” Konferansı

Fotoğraf: Merve Emiroğlu

Öğretim görevlisi Matilde Vol Gökay konuşmasında, yirmi beş yıllık tecrübesini öğrencilerle paylaşarak; “Endüstriyel Grafik Tasarımı okumam ve Ambalaj Tasarımı’nda yüksek lisans yapmam benim için bir şanstı. Hiç dil bilmeden bütün ülkelerde çalışabildim. Hatta hiç Türkçe bilmeden Türkiye’de büyük bir firmada Sana Margarin’de çalıştım” dedi. Ayrıca Coca Cola, Algida, Omo  gibi markaların da ambalaj tasarımını yaptığını ve her zaman çalıştığı markanın ürünlerini kullanmayı tercih ettiğini de dile getirdi.

Fotoğraf: Merve Emiroğlu

Kreatif direktör olarak çalışmalarını devam ettiren Gökay, ürün ve reklam ilişkisine değinerek;  ürün ve reklamın birbirleriyle bağlantılı olduğu konusunun altını çizerek;  “Ürünler önemli bir unsur çünkü bütçe planlaması 1 yıl önceden ayarlanıyor. Ürünün geliri çok ise reklam kampanyalarına ayrılan bütçe de çok olur. Büyük markaların büyük bütçeleri var. Diyeceksiniz ki Coca Cola’yı herkes tanıyor, bu kadar satıyor neden hala reklamı yapılıyor, ne gereği var? Herkes biliyor, ancak reklam öyle bir güç ki çok iyi bir marka ya da kurumsal kimlik oluştursanız da oluşturduğunuz marka, reklamı olmadan o noktada kalıyor. Bir reklam farklı kültürden kişilerle yapıldığında ondan daha güzel sonuç elde ediyorsunuz. Biz bir marka, bir obje değil fikir satıyoruz” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Merve Emiroğlu

Gökay, “Biriyle tanışmak için kendinizi anlatmanız gerekir, bu da bir reklamdır. İyi bir iletişim de etik olmayı, yalan söylememeyi ister; yaptığımız işlerde gerçeklikten hiç çıkmayalım” diyerek bu sektörde en önemli şeyin iletişim kurmak olduğunu vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

Fotoğraf: Merve Emiroğlu

Konferans, Tirebolu İletişim  Fakültesi  Dekan Yardımcı Dr. Öğr.  Üyesi  İsmail Cem Feridunoğlu’nun, Matilde Wol Gökay’a Teşekkür Belgesini takdim etmesiyle birlikte  Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencileriyle Reklam Ajansları ve Reklam Tasarımı konularında atölye çalışması gerçekleştirildi.

Fotoğraf: Merve Emiroğlu

yorum sayısı 94

Yorum yapmak için buraya tıklayın