Fakülteden Haberler MANŞET

Fakültemizde ” Mehmet Akif’i Anlamak ” Konulu Konferans

 Hayrettin Orhanoğlu, Yunus Emre için söylenen bir deyişle konuşmasına başladı. “ O insanlaşmış Anadoludur yani insan zihniyetine bürünmüş bir Anadoludur. ” Akif’in de milli kimliğe bürünmüş insan olarak tanındığını ve  bizi biz yapan değerlerin başında geldiğinin altını çizdi. Amacının sadece İstiklal Marşı’ nı yazan şairi anlatmak olmadığını vurgulayarak hemen hemen herkesin bildiği bir şairden söz edeceğinden bahsetti.

Fotoğraf: Betül Özdemir
Devamında Orhanoğlu; “ Burada karıncalardan örnek vereceğiz. Karıncalar tıpkı doğadaki diğer hayvanlar gibi bir sisteme sahip, kendisi yok olacağını anladığında diğeri devam eder.Tabiatta kanun budur. Akif bu bilinçteki bir insandı. Kendisini değil, gelecek nesli anlatır. Akif ‘i anlamak bir nesli anlamaktır. Birçok şiiri olmasına rağmen onu en çok anlatan, en çok konuşturan İstiklal Marşıdır. Bugün 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü. Ancak bizim anlamamız gereken şey Akif bu şiiri nasıl hangi şartlarda yazdığıdır. Çünkü bir romanı, şiiri ve öyküyü yazmaya götüren sebepler vardır. O sebepler olmadan o şiir olmaz. Akif de o şartların insanıdır. Bu ülke her 12 martta Akif’ i anlatmak ve anlamak zorundadır. Bu ülke Akif’i anlamalıdır. Çünkü bu ülkenin siyasi tarihinde birçok bilinmedik yerler vardır. Akif bu coğrafyanın bu vatanın insanıdır sesidir, çığlığıdır. ” ifadelerine yer verdi.
Fotoğraf: Betül Özdemir
Fotoğraf: Betül Özdemir
 Orhanoğlu, “ Bu millet Akif ‘in değerleri, inancı ve bağlılığıyla yoluna devam etmektedir. Hangi düşünce-ideolojiye sahip olursan ol bu toplumun insanı olmakla başlıyor. Karıncanın yuvasına doğru yolculuğu…” diyerek konuşmasını bitirdi.
Fotoğraf: Betül Özdemir
Program, Tirebolu İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Nazım Elmas’ın Hayrettin Orhanoğlu’ na Teşekkür Belgesini  takdim etmesiyle birlikte sonlandırıldı.