Fakülteden Haberler

Fakültemiz’de “Medya ve Medyanın Topluma Etkisi” Üzerine Konferans Gerçekleştirildi

Fakültemiz Konferans Salonu’nda 24 Şubat 2017 Cuma günü saat 10.30’da Giresun Üniversitesi Yeşilay Topluluğunu’nun düzenlediği ve Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni  Sayın Mustafa Kurdaş’ın  konuşmacı olarak katıldığı “Medya ve Medyanın Topluma Etkisi” konulu konferans gerçekleştirildi.

Konuşmasına ilk olarak medyanın toplumdaki gücü ve etkisi üzerine giriş yaparak başlayan Kurdaş, devamında günümüzün krallığını kamuoyunun oluşturduğunu ve medyanın insanoğlunun zihnini yönlendirmede önemli etken olduğunu söyledi.

Aynı zamanda kitle iletişim araçlarının insanların bilinç ile bilinç altı üzerindeki etki gücüne sahip olduğunu ve geçmişte olduğu gibi bugünkü medya ortamında  da insanoğlunun birey olarak karar veremediğini, yönlendirmelere maruz kaldığını vurguladı.

Devamında kitle iletişim araçları arasındaki farkları irdeleyen Kurdaş, gazetelerin kolay tüketilen kitle iletişim araçları olmadığını, bunun sebeplerinin okur açısından zaman, emek ve para kaybının etkili olduğunu ancak radyonun dinleme odaklı bir araç oluşundan kaynaklı vefalılığından bahsederek bunlara karşın televizyonunun hem görme hem de işitme odaklı bir araç olduğu için bireyi edilgen pozisyona mahkum ettiğini dile getirdi.

Diğer yandan medyanın bir kurgu dünyası olduğunu söyleyen Kurdaş, “Eşik bekçilerinin size takdim ettiği bir gazete neyi göstermek istiyorsa siz de onu görüyorsunuz. Medya gücünü sürekli yapılan  tekrarlardan alır, bu da kimyasal bir silahtan daha tehlikelidir  böylece toplumu bu şekilde esir alır.”  dedi ve konuşmasını bu sunuma imkan tanıyan Üniversitemiz ve Fakültemiz yönetimine teşekkürleri ile sonlandırdı.