Fakülteden Haberler MANŞET Üniversiteden Haberler

Fakültemizde Kadınlar Günü Heyecanı

Fotoğraf: Çağla Gürdap

8 Martın tarihiyle ilgili kısa bir bilgilendirmeyle başlayan etkinliğin devamında Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nazım ELMAS konuşmasını yapmak üzere sahneye çıktı.

Nazım Elmas sözlerine,  ” Fakültemizin akademik ve idari personeli, çok değerli öğrenciler, kadın dinleyiciler hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.Hep merak etmişimdir siyah siyah insanların Amerika’ da ne işi var diye. Hep merak etmişimdir Brezilya’nın dili niye Portekizce diye. Hep merak etmişimdir Afrika’da bir sürü ülkenin dili niye Franszca diye. Tabi dünya tarihine ait kısa kısa hatıralar bunlar. Kadınlar günü deyince annem geldi aklıma. Ak saçlı başına alıp evine, kara hülyalara dal anneciğim. O titrek kalbini bahtın yerine, bir ince tüy gibi sal anneciğim. Sanma bir gün geçer aydınlıklar. Gecenin ardında yine gece var. Çocuklar hıçkırır, anneler ağlar.Yaşlı gözlerinle kal anneciğim. Ve Karacaoğlan gelir aklıma. İncecikten bir kar yağar, tozar erik erik diye. Deli gönül abdal olmuş gezer Elif Elif diye. Ve kadınımız annedir; kadınımız yardır, sevgilidir. Kadınımız nene hatundur. Zora geldiğinde ülke her şeyi feda ederek yola çıkandır. Kadınımız her zaman erkeğiyle yan yana omuz omuza ve onun eksiğini tamamlayan, onu yönlendiren rehber olan bir varlıktır kadınımız. Şöyle demiyorlar mı: Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır. Evet bende burada huzurunuzda eşime şükranlarımı sunuyorum. Çünkü bugünlere gelmemde her zaman büyük bir desteği bana vermiştir ” diyerek başladı.

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Geçen hafta bir kızımız Aydın Doğan ödülü kazandı ve onun ödül törenindeydik. Bir kadındı gurur duyduk: Fatma Kapusuz. Kendisini tekrar tebrik ediyoruz. Ve bir öğrencimiz Kültür Bakanlığı’ ndan teşvik ödülü aldı, kısa film yapacak. Bunlar sistemin içerisine giren bizim başarılarımızı yükselten değerli insanlarımız ,öğrencilerimiz. Sayılarının artmasını temenni ediyorum. Ve bugün insanlar ağlıyor, insanlar sıkıntı içerisinde, insanlar belki insani hayatlarının dışarısında çok zor şartlarda günlerini geçiriyor ama şunu düşünelim biz insana ait değerlerimizden merhameti ne yaptık? İnsana ait değerlerimizden sevgiyi ne yaptık? İnsana ait değerlerimizden hoşgörüyü, vefayı, sadakati  ne yaptık?  Bunları tekrar tekrar gündemimize alarak insanlar arasında ‘ Yaradılanı hoşgör yaradandan ötürü ‘ felsefesini yeniden kurmak ve toplumsal barışımızı yeniden tesis etmek zorundayız. Bizler medeniyet olarak, kültür olarak, tarih olarak, miras olarak dünyanın muhtaç olduğu bir kültüre bir medeniyete bir mirasa sahibiz. Bu yüzden belkide bizim üzerimizden dünyaya çok fazla şeyin transfer edilmesi gerekecek. Çok güzel bir bölümdeyiz: Radyo Televizyon ve  Sinema, Gazetecilik, Halkla İlişkiler hepsi insanlara ulaşmayı sağlayan en güzel kanallar. Bu nedenle buradaki öğrencilerimiz çağın ses bekleyen, çağın söz bekleyen, çağın en güzel mesajlarını bekleyen, sorumluluklarını yerine getirmek üzere burada olan öğrencilerimiz. Gününüz güzel olsun, neşeli olsun, hayırlı olsun ” cümleleriyle konuşmasını sonlandıran Elmas, Kültür Bakanlığı tarafından teşvik ödülüne layık görülen Beritan Baykara’ ya son yazdığı kitabı hediye etti.

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Etkinliğin devamında Tirebolu İletişim Fakültesi, Tirebolu Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ortak yapımı olan Tirebolu Kadınlarının Çağrısı: Her gün 8 Mart Olsun Belgeseli , Kadriye Aydın’a ait Fotoğraflarla Kadınlar sunumu ve Gazetecilik bölümü öğrencisi Berivan Yazıcı’nın katledilen ve yaptıkları işlerle kendilerini topluma duyurmuş kadınların sunumunu yapmasıyla birlikte mikrofonu Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. A. Hülya UĞUR TANRIÖVER devraldı.

Fotoğraf: Çağla Gürdap
Fotoğraf: Çağla Gürdap

Tanrıöver,  “ Başlamadan önce bir kez daha çok değerli dekanımıza, çok değerli dekan yardımcılarımıza, çok değerli hocalarımıza ve tabi en çokta sevgili kız öğrencilerimize, kız öğrencilerimize, kadın öğrencilerimize çok ama çok teşekkürlerimi sunmak istiyorum. İyi ki varsınız iyi ki birlikte bu güzel çalışmayı yapabildik ” ifadeleriyle konuşmasına başladı ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği  ve 2018 yılında Türkiye’ de Kadın Haklarının durumu hakkında bilgi verdi.

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Verdiği bilgilerin ardından Tanrıöver, “ Cinsiyetçilik ve mücadele sürekliliktir, gündelik hayatımızın içindedir. O yüzden hiç bıkmamamız lazım.Çevrenizde çalışmak isteyen kadınlar varsa mutlaka yardımcı olun. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana gelişmelerde en önemli alanlardan bir tanesi budur. Eğitim arttı ve okuryazarlık arttı. Üniversitede bile ne güzel inanılmaz bir kız öğrencisi sayısı geliyoruz normal hayata, çalışma hayatına .Sadece dört kadından bir tanesi ancak gelir getiren bir işte çalışıyor. Yani bütün bu diplomaları alıp dört sene çalışıp, neticede eve gidip görümcemin oğlunun sünnetine dolma sarmak için geçirecekseniz hayatı hakikaten meşgul etmeyin. Eğitim görün, en azından bir puanla Tirebolu İletişim Fakültesine gelmek isteyen bir öğrencinin yerini almayın diyeceğim ama burada öyle biri yok ve olmayacak. Çok iyi biliyorum. Şiddet konusunda tüm antenleriniz açık olsun. Komşusu açken tok yatan bizden değildir cümlesini biliyoruz. Komşudaki kadın dayak yerken, çığlıklar atarken sırtını dönüp mahrem işlere karışan da bizden olmasın lütfen. Kadınların ve erkeklerin de eşit yurttaşlar olarak her zaman yan yana birlikte, birbirlerine destek olarak, birbirlerini severek ve sayarak, cinsiyetçiliğin olmadığı her günün 8 Mart olacağı  dolayısıyla sekiz martların ayrıca anma günü olmayacağı bir Tirebolu, bir Giresun, bir Türkiye ve Dünya için.” diyerek katılanlara teşekkür etti.

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Program, Halkla İlişkiler Bölümü ikinci sınıf öğrencileri Şule Yavuz ( İşaret diliyle ‘ Ünzile’ şarkısını canlandırma) ve  Damla Dağdelen’ in ( Furuğ Ferruhzad ‘ a ait ‘ İsyan ‘ şiiri)  performanslarını sergilemeleriyle son buldu.

Fotoğraf: Çağla Gürdap
Fotoğraf: Çağla Gürdap

Etkinliğin her aşamasıyla birebir ilgilenen öğrenciler alkışlar eşliğinde sahneye çıkarak teşekkürlerini sundu.

Fotoğraf: Çağla Gürdap
Fotoğraf: Çağla Gürdap
Fotoğraf: Çağla Gürdap

yorum sayısı 659

Yorum yapmak için buraya tıklayın