Fakülteden Haberler MANŞET Üniversiteden Haberler Yerel Yönetim

Fakültemizde İstiklal Marşı’nın 98. Yıl Dönümü Programı

Fotoğraf: Ozan Akdemir

İstiklal Marşı’mızın kabul edilişinin 98. Yıl dönümü olması nedeniyle hazırlanan ve Tirebolu İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım Elmas’ın konuşmacı olarak katıldığı  “Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşının Kabulü” konulu program, Prof. Dr. Taner Karahasanoğlu Konferans Salonunda Gerçekleştirildi.

Konuşmasına Mehmet Akif’in “Ağlarım Ağlatamam” şiiri ile başlayan Elmas, bu şiirden yola çıkarak yazdığı “Hisli Yürek” kitabını örnek göstererek; “Biz bugün milli marşı yazabilecek kadar hisli bir yüreğe sahip birinden bahsedeceğiz” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Ozan Akdemir

Devamında ise Mehmet Akif Ersoy’un hayatına kısaca değinerek; “Mehmet Akif okul birincisidir. Mehmet Akif Ersoy ile ilgili araştırmalar yaptığım sırada şunu gördüm: Bir insanı ayakta tutan gerçekte onun sahip olduğu bilgilerdir.” dedi.

Fotoğraf: Ozan AKdemir

Elmas, günün anlam ve önemine dair şu ifadeleri kullanarak sözlerini noktaladı: “Biz Mehmet Akif’i bize böyle bir marş hediye ettiği için saygıyla bugün anıyoruz. Mehmet Akif’i bize İstiklal Marşı gibi toparlayıcı, bütün milleti bir araya getiren, bugününü ve yarınını kısa, öz kelimeler ile insanımıza sunan bir marş hediye ettiği için bugün burada anıyoruz. Biz Mehmet Akif’i Millet Meclisi’nde marş okunurken en arka sırada mahcup bir şekilde oturup sessizce ağlayan tevazu ve alçak gönüllülük içerisinde; ‘Sessiz yaşadım kim beni nereden bilecektir?’ diyecek kadar da kenarda köşede kalmayı, milleti için yaptıklarıyla öne çıkmamayı düşünen bir kimlik sahibi olduğu için anıyoruz. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.”

Fotoğraf: Ozan Akdemir

Haber: Muhammet Fazlıoğlu